Ukraina: chętnie przyjmiemy watykańską mediację w sprawie konfliktu z Rosją

2022-02-15 10:01 Justyna Bieniek
Watykan
Autor: AP Watykan

Ukraina zgadza się na mediacje i jednocześnie chce, aby jak najszybciej odwiedził ją papież Franciszek. Nawet w obecnej sytuacji - jak zaznacza ambasador Kijowa przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

W rozmowie telefonicznej z agencją Reuters, Jurasz przyznał, że Watykan rozważa teraz swoją odpowiedź na zaproszenie, które wystosowali zarówno ukraińscy politycy jak i przedstawiciele Kościoła katolickiego. Przypomniał, to co mówił w kwietniu ubiegłego roku prezydent Wołodymyr Zełenski, że Watykan byłby idealnym miejscem do negocjowania zakończenia wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy, która rozpoczęła się w 2014 r.

Jurasz powtórzył otwartość Kijowa na watykańską mediację, w obliczu międzynarodowego impasu w sprawie rozmieszczenia przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy w pobliżu Ukrainy. „Jak rozumiem, Watykan byłby gotowy i zadowolony, aby stworzyć taką możliwość spotkania przywódców obu stron" - powiedział były szef Departamentu Spraw Religijnych i Narodowości w ukraińskim Ministerstwie Kultury.

„Ukraina całkowicie popiera wykorzystanie tego bardzo wpływowego, bardzo duchowego miejsca na spotkanie. Jeśli Rosja potwierdzi swoją wolę by usiąść przy negocjacyjnym stole, Ukraina natychmiast odpowie w sposób pozytywny” - zaznaczył. Stolica Apostolska nie skomentowała tej wypowiedzi.

W minionych dekadach, Watykan był zaangażowany w mediacje między frakcjami w Sudanie Południowym, między Chile a Argentyną w sporze terytorialnym, a także pośredniczył w zbliżeniu między Kubą a Stanami Zjednoczonymi.

Źródło:ekai