Ukraina: przewodniczący francuskiego episkopatu w drodze do Kijowa

2022-09-16 20:15
Abp Éric de Moulins-Beaufor
Autor: Diocèse de Paris

Przewodniczący i sekretarz Konferencji Biskupów Francji, abp Éric de Moulins-Beaufort i ks. Hugues de Woillemont są w drodze do Ukrainy. Chcą okazać narodowi ukraińskiemu wsparcie francuskich katolików.

Według katolickiego dziennika „La Croix”, pomysł podróży był brany pod uwagę od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wybrali się w nią także: bp Hlib Łonczyna, kierujący greckokatolicką eparchią św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu i ks. Mychajło Dymyd ze Lwowa. Przedstawiciele episkopatu Francji spotkają się w Kijowie z biskupami greckokatolickimi, prawosławnymi i łacińskimi. – Chcemy przede wszystkim powiedzieć im, jak buduje nas ich odwaga w doświadczeniu, przez które przechodzą – wskazał ks. de Woillemont.

Delegacja spędzi dwa dni w ukraińskiej stolicy i okolicach, odwiedzając m.in. Buczę i Irpień, miejsca aktów rosyjskiej przemocy. Pojedzie też do ośrodków charytatywnych prowadzonych przez Caritas i Kościół greckokatolicki, zawożąc tam konkretną pomoc, przygotowaną we współpracy z L’Œuvre d'Orient, Zakon Maltański, Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Secours Catholique, które pomagają zarówno w Ukrainie, jak i uchodźcom ukraińskim we Francji.

– Stowarzyszenia te otrzymały wiele ofiar, co nie zdarzało się od dawna. Sprawa ukraińska wzbudziła wielką hojność wśród wiernych i w ogóle wśród Francuzów – zaznaczył sekretarz generalny episkopatu.

Źródło:ekai