Ukraina: Rycerze Kolumba zbudują wioskę dla uchodźców

Rycerze Kolumba nie ustają w pomocy dla Ukrainy. Tym razem z własnych funduszy postanowili zbudować wioskę dla uchodźców. Powstanie w okolicach Lwowa. "Czy może być coś piękniejszego od budowania mostu łączącego potrzebujących z tymi, którzy chcą coś im ofiarować?" - podkreśla koordynator pomocy, Andrzej Anasiak.
Kolejne dzieła miłosierdzia na rzecz Ukrainy realizują Rycerze Kolumba. Jedną z nich będzie zbudowanie wioski dla uchodźców w okolicach Lwowa. Do tej pory członkowie i przyjaciele największej na świecie organizacji katolickich mężczyzn przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dolarów.
Dostarczamy do Ukrainy tabletki uzdatniające wodę. Dotyczy to szczególnie terenów zniszczonych podczas wojny. Pomagamy też w usuwaniu min z pól uprawnych oraz w budowie wioski dla uchodźców. To inicjatywy, które są prowadzone przez Radę Najwyższą Rycerzy Kolumba, ale koordynowane przez poszczególne rady w Polsce – wyjaśnia były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Andrzej Anasiak, koordynator pomocy dla Ukrainy.
Na początku wojny, Fundusz Solidarnościowy liczył 4 mln dolarów. Teraz jego wartość przekracza prawie 20 mln dolarów. Jak mówi Andrzej Anasiak, zasady Rycerzy Kolumba, czyli miłosierdzie, jedność i braterstwo są realizowane każdego dnia w kontekście pomocy Ukrainie. Jedność i braterstwo w dziele miłosierdzia. To czas, aby idee naszej organizacji wprowadzać w czyn kolejny raz- podkreślił w Radiu Plus Radom. Do końca roku Rycerze Kolumba wyślą do Ukrainy 100 tys. paczek żywnościowych. Przygotowują je Centra Miłosierdzia, które działają w kilku miejscach w kraju, m. in. w Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim.
Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył, beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney. W 1882 r. w New Haven w USA zgromadził grupę mężczyzn, pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.
Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków. Działają w ponad 200 parafiach. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym- metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.
Źródło: ekai