Ukraina: wizyta braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé

2022-05-05 18:47
Wspólnota Taize
Autor: Surfnico/wikimedia commons

W duchu solidarności z Ukrainą, do Lwowa przybyli trzej bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Odbywają podróż, która obejmuje Czechy, Słowację, Ukrainę i zakończy się w Polsce. Jak podkreślają, chcą odwiedzić Ukraińców, którzy do niedawna stanowili drugą co do wielkości grupę na międzynarodowych ekumenicznych spotkaniach Taizé. W w tym roku na pewno niewielu z nich będzie mogło wziąć w nich udział.

Wieczorna modlitwa z braćmi z Taizé w greckokatolickiej cerkwi Mądrości Bożej, ze względu na alarm przeciwlotniczy została przeniesiona do dolnej części świątyni, która pełni jednocześnie funkcję schronu. Mamy tutaj przerażającą wojnę. Więc chcieliśmy wyrazić naszą solidarność i naszą miłość do Ukraińców. W związku z tym stwierdziliśmy, że jedziemy – tak o podróży na Ukrainę mówi br. Maciej z Taizé. –

Refleksja jaka przyszła zaraz po tym, była taka: skoro chcemy odwiedzić naszych przyjaciół z Ukrainy, nie możemy jechać tylko tam. Postanowiliśmy jechać do Czech, Słowacji i Polski. W związku z tym zaplanowaliśmy z braćmi taką podróż: pierwsza stacja – Praga, następnie: Ołomuniec, Bratysława, Prusy, Preszów i Lwów. W tym ostatnim mieście spędzimy dwa dni. Jeden z nas zostanie dłużej w Ukrainie i pojedzie do Kijowa. Natomiast dwóch wraca do Taizé przez Polskę. Odwiedzimy po drodze Lublin, Warszawę, Łódź, Wrocław”.

W dniu dzisiejszym wieczorna modlitwa w duchu Taizé odbędzie się w rzymskokatolickiej parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, gdzie od początku wojny cały czas przebywa około 200 uchodźców.

Źródło:ekai