Uroczyste otwarcie Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie po modernizacji

2022-06-29 18:17
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
Autor: Muzeum Diecezjalne w Pelplinie /Facebook

28 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna pobłogosławił i otworzył po remoncie Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. To właśnie w tym muzeum znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.

Zakończono pierwszy etap prac, które dotyczą dziewięciu budynków wchodzących w skład zespołu Pocystersko-Katedralnego. Są to między innymi: bazylika katedralna, muzeum diecezjalne, biblioteka, diecezjalne centrum informacji turystycznej, kościół Bożego Ciała. Są one elementami „Pomnika Historii”, który obejmuje obszary dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.

Projekt realizowany wspólnie przez Diecezję Pelplińską i Pomorski Urząd Marszałkowski w Gdańsku nosił nazwę: „Efektywność energetyczna Obszaru Pomnik Historii w Pelplinie”. Dotyczy obiektów i terenów o dużym znaczeniu dla kultury i historii Polski. Podstawą projektu jest termomodernizacja budynków, w tym monitorowanie energii i zastosowanie źródeł odnawialnych.

Podczas uroczystości biskup Ryszard Kasyna podkreślił, że „tak naprawdę pomysłodawcami tego niezwykłego miejsca są cystersi, a my staramy się pielęgnować to, co oni stworzyli i zachowali”. Hierarcha podkreślił, że diecezja pelplińska „stara się te miejsca w jakiejś mierze przywrócić do pierwotnego blasku i piękna”. Biskup dodał, że pelplińskie obiekty są „Pomnikiem Historii”, ze względu na „wysoką wartość artystyczną, substancję zabytkową i wysoką klasę architektury gotyckiej”.

Cystersi w XIII wieku rozpoczęli budowę w Pelplinie kompleksu klasztornego, w tym imponującego kościoła, który jest dzisiaj największą w Polsce katedrą. Stolicę diecezji chełmińskiej (dzisiaj zwanej pelplińską) przeniesiono do Pelplina po kasacie zakonu przez władze pruskie w 1829 roku.

Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego utworzono w 1928 roku. Najcenniejszym jego skarbem jest jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.

Źródło: KAI