Uroczystość Zwiastowania Pańskiego na Jasnej Górze

2022-03-26 14:35
Obraz jasnogórski matka boska jasnogórska jasna góra
Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa ofiarowania Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w łączności z papieżem Franciszkiem, złożenie ślubów wieczystych przez paulińskich kleryków, prezentacja książki „Dzieci Boga” o cudach narodzin - to wydarzenia, które towarzyszyły obchodom uroczystości Zwiastowania Pańskiego na Jasnej Górze.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą 25 marca, gdy papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi, także Jasna Góra trwała w łączności duchowej z Ojcem Świętym, by prosić Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar pokoju i ustanie rozlewu krwi.

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski przypomina, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem, a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która - jak w Kanie - wyprasza cuda. - Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany – mówi o. Pacholski.

Modlitwa o pokój w łączności z Papieżem rozpoczęła się na Jasnej Górze o godz. 19.30 w bazylice procesją różańcową. Przeszła ona Wałami, symbolicznym szlakiem o. Kordeckiego, który w czasie wojny polsko-szwedzkiej z monstrancją w dłoniach, błagał o pomoc. Modlitwę poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obraz Matki Bożej ponieśli paulińscy klerycy, którzy tego dnia złożyli wcześniej śluby wieczyste. W modlitwie wzięły udział także przedstawicielki Ukrainy, które znalazły schronienie w Domu Pielgrzyma i na Halach.

Następnie w Kaplicy Matki Bożej odbyło się błaganie Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu. O 21.00 uczestnicy modlitwy stanęli do Apelu, w czasie którego rozważanie poprowadził przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego tradycyjnie na Jasnej Górze na ręce Generała Zakonu wieczyste śluby zakonne złożyli paulińscy klerycy. Podczas mszy św. w Kaplicy Matki Bożej dziewięciu braci, w tym Słowak, Chorwat i Białorusin, wypowiedzieli przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa już na całe życie.

Tego samego dnia odbyła się też prezentacja książki „Dzieci Boga” o tym, że cuda się zdarzają, i że każde życie ludzkie ma wielką wartość w oczach Bożych. Książka to zbiór świadectw matek, które otrzymały dar macierzyństwa za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry