W czwartek otwarcie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów

2022-11-23 14:20
Muzeum Dominikanów
Autor: krakow.dominikanie.pl

Uroczyste otwarcie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów odbędzie się w czwartek, 24 listopada o 18.00 w klasztorze dominikanów w Krakowie. Wśród eksponatów są m.in. najstarsze polskie kwatery witrażowe oraz najstarsze bulle papieskie i dokumenty polskich władców.

Wstęgę symbolicznie przetnie prowincjał polskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski, a zbiory muzeum zaprezentuje kurator wystawy prof. Marek Walczak. Podczas zwiedzania będzie można podziwiać, łączące niedawno odkryte romańskie relikty ze strukturami z betonu architektonicznego wnętrza, zaadaptowane dzięki dotacji Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.

Dominikańskie muzeum powstało w ramach obchodów 800-lecia obecności braci kaznodziejów w Polsce. Klasztor w Krakowie jest jednym z trzech na świecie, w których życie dominikańskie trwa nieprzerwanie od pierwszych lat istnienia zakonu. Został założony w 1222 roku przez św. Jacka Odrowąża, dając jednocześnie początek Polskiej Prowincji Dominikanów. Od ponad 600 lat istnieje tu szkoła wyższa, kształcąca młodych braci, która jest zaledwie o 50 lat młodsza od najstarszego uniwersytetu w mieście.

Z okazji 800-lecia powstania klasztoru, bracia dominikanie podjęli z rozmachem inicjatywę powołania Muzeum. Rozmieszczone jest w romańskich i nowożytnych pomieszczeniach klasztornych o łącznej powierzchni 500 m², na dwóch poziomach. Na parterze uwagę przykuwa romańska ściana ceglana, odkryta przy okazji niedawnych prac konserwatorskich. Poziom -1 obejmuje labirynt średniowiecznych piwnic, pogłębionych i przygotowanych dla celów muzealnych. W piwnicy można też zobaczyć pozostałości odkrytego w trakcie prac pieca hypokaustycznego, który stanowił w średniowieczu serce systemu grzewczego klasztoru.

Wiele eksponatów zostanie wystawionych na widok publiczny po raz pierwszy. Wśród najcenniejszych jest kolekcja posadzkowych płytek romańskich, Madonna Jackowa, monstrancja królowej Bony, szaty liturgiczne z gotyckimi pretekstami z 1380 i 1410 roku, obrazy Tomasza Dolabelli, średniowieczne witraże. Zwiedzający zobaczą związaną z kultem św. Jacka Odrowąża, przypuszczalnie najstarszą zachowaną na świecie chorągiew kanonizacyjną, najstarsze bulle papieskie i dokumenty polskich władców, dzieła malarstwa i rzeźby, szaty liturgiczne i kolekcję romańskiej ceramiki. Trafią tu też artefakty odkryte podczas ostatnich prac – w tym odnaleziony w piwnicznym zasypie tłok pieczętny z lat 60. XIII wieku.

Wejście do muzeum jest bezpłatne, wystarczy się zarejestrować na jego stronie internetowej. Zwiedzanie będzie możliwe od stycznia.

Źródło:ekai