W Gnieźnie i Kaliszu ruszył punkt konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele

2021-12-22 16:10
Zraniony cierpiący cierpienie ból rozpacz
Autor: pixabay.com

Od 2020 roku działa w Poznaniu. Teraz ruszył także w Gnieźnie i Kaliszu. Regionalny Punkt konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele jest miejscem udzielania informacji i pomocy osobom, które doświadczyły krzywdy ze strony ludzi Kościoła. Można zadzwonić albo przyjść osobiście w każdą pierwszą środę miesiąca.

Regionalny Punkt konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele powstał w 2020 roku ze wspólnej inicjatywy archidiecezji poznańskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Jest miejscem udzielania informacji i pomocy osobom (oraz ich bliskim), które doświadczyły krzywdy ze strony ludzi Kościoła. Przeszkolone i empatyczne osoby świeckie oraz siostra zakonna, dyżurują w Poznaniu w każdą środę pod telefonem i stacjonarnie. Udzielają informacji o prawach osób zranionych, procedurach, możliwych formach pomocy ze strony danej archidiecezji lub zakonu oraz o ewentualnym postępowaniu prawnym (kościelnym i świeckim).

W minionym roku osoby dyżurujące odebrały kilkadziesiąt telefonów (nie wszystkie dotyczyły problemu wykorzystania) i pomogły kilkunastu osobom. Zgłaszały się osoby z różnymi doświadczeniami, szukając zrozumienia, informacji lub konkretnej pomocy.

Na początku grudnia podobny punkt został uruchomiony w Gnieźnie i Kaliszu. W każdą pierwszą środę miesiąca, w godzinach 17.00-19.00 można zadzwonić pod nr telefonu 663 500 192 lub przyjść do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie (Gniezno, ul. Seminaryjna 2). W Kaliszu punkt działa pod adresem Kalisz, ul. Harcerska 1A, tel. 663 500 199 także w pierwszą środę miesiąca.

Nadal w każdą środę można skorzystać z poznańskiego adresu i telefonu (Poznań, ul. Wieżowa 5; tel. 693 700 645).

Źródło: KAI