W niedzielę w solidarności z Ukrainą zabrzmi Dzwon Zygmunt

2022-03-04 12:38
Dzwon Zygmunt
Autor: Wikimedia Commons/Barbara Maliszewska Dzwon Zygmunt

W niedzielne o godz. 12.00 mieszkańcy Krakowa usłyszą donośne dźwięki dzwonu Zygmunt. Jego bicie będzie wyrazem solidarności, szacunku i wsparcia dla Ukrainy.

Dzwon, ufundowany przez króla Zygmunta Starego, to dzieło ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama. Na wieży Katedry na Wawelu umieszczono go 9 lipca 1521 roku, a kilka dni później – 13 lipca, rozkołysano go po raz pierwszy. Jego bicie usłyszeć można aż do 30 km. Dzwon odzywa się podczas świąt liturgicznych i ważnych wydarzeń, oznajmiając zarówno radosne, jak i smutne chwile.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej niesie pomoc uchodźcom. Na krakowskim dworcu powstał specjalny punkt informacyjny, a w bazie noclegowej Caritas jest 2100 miejsc. – Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy w bazę noclegową. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała.

W sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu, czy potrzeby pomocy, można zgłaszać się na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz +48575035647.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej