W Rzymie poświęcono „Pomnik Życia”

2022-06-06 16:07
Pomnik życia
Autor: VaticanNews/Twitter

W zeszłym tygodniu w rzymskim kościele św. Marcelego została poświęcona nowa rzeźba zatytułowana „Pomnik Życia”, przedstawiająca Matkę Bożą, noszącą nienarodzonego jeszcze Syna. Autorem dzieła jest znany artysta Timothy Schmalz, który w swoich dziełach często podnosi kwestię sprawiedliwości społecznej.

Dzieło stworzył Timothy Schmalz, artysta, który wcześniej wykonał znajdującą się na Placu św. Piotra rzeźbę migrantów, a także figurę „Bezdomnego Jezusa” oraz rzeźbę „Uciśnionych wypuścić na wolność” przedstawiająca św. Bakhitę wspierającą współczesnych niewolników.

W swoich pracach Schmalz koncentruje się na aktualnych kwestiach sprawiedliwości społecznej, takich jak bezdomność, migracja i handel ludźmi. Artysta ma nadzieję, że jego rzeźby służą uwrażliwianiu ludzi na te problemy. Gdy rozważał w jaki sposób mógłby ukazywać, jak ważne są te tematy, zdecydował, że musi przede wszystkim położyć nacisk na estetykę swoich projektów. - Piękno może ocalić świat, wierzę, że dzieci nienarodzone również – zaznaczył rzeźbiarz.

Wyraził nadzieję, że dzieło sztuki może promować i uświadamiać wiele ważnych tematów. - Idea świętości życia wydawała się naturalną kontynuacją moich projektów, stąd Madonna z Dzieciątkiem, która jednak nie trzyma Go w ramionach, lecz jeszcze w swoim łonie. Wierzę w moc sztuki, która może w bardzo subtelny i piękny sposób wpływać na świadomość całego społeczeństwa. Ważne jest tworzenie sztuki nie dla niej samej, ale dla Boga oraz wykorzystywanie jej do ukazywania tematów, które często są niewidoczne, jak płód w łonie matki. Mam nadzieję, będzie miało wielki wpływ na uwrażliwienie na piękno i świętość życia - powiedział Timothy Schmalz.

Źródło: KAI