W Rzymie rozpoczyna się jubileuszowe zebranie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy

2021-09-23 12:29 Justyna Bieniek
Watykan
Autor: Pixabay

W tym roku Rada obchodzi 50-lecie swojej działalności. Polskę na czterodniowej sesji reprezentuje przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

„50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki Fratelli tutti” – to temat obrad, które startują dziś w Rzymie. Obecni są przewodniczący episkopatów krajów europejskich i kilkoro innych delegatów, w sumie 39 członków: 33 reprezentujących konferencje biskupie, także arcybiskupa Luksemburga i Księstwa Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru, biskupa Kiszyniowa, zwierzchnika eparchii Mukaczewskiej i administratora apostolskiego Estonii.

Rada Konferencji Episkopatów jednoczy Konferencje Biskupie krajów Europy, jest też narzędziem promocji dziedzictwa i dobra jakie niesie Kościół. Chodzi więc o budowanie wzajemnej komunikacji i ściślejszej współpracy.CCEE ma na celu rozwój jedności hierarchicznej, ale także jedności z Ojcem Świętym. Ważnymi zadaniami są też promocja nowej ewangelizacji w przestrzeni europejskiej, wspieranie współpracy ekumenicznej w Europie, ale i rozwój więzi z Konferencjami Episkopatów innych kontynentów.

Obrady rozpocznie msza święta pod przewodnictwem papieża Franciszka w Bazylice Watykańskiej. Zostanie odprawiona o godz. 17.00. Po Eucharystii, biskupi i kardynałowie będą wspólnie modlić się w intencji Europy przy grobie św. Jana Pawła II, a także udadzą się na osobistą modlitwę przy grobach św. Pawła VI i kandydata na ołtarze papieża Jana Pawła I.

Podczas spotkań, biskupi podsumują dotychczasową działalność Rady, będą też rozmawiać o perspektywach związanych z aktualnymi wyzwaniami Starego Kontynentu. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie prezentacja jubileuszowej publikacji „Chrystus nadzieją Europy. 50 lat Kościoła w Europie, między przeszłością a przyszłością”. Jej autorem jest watykanista Andrea Gagliarducci.

Biskupi wysłuchają też m.in. nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej abp. Aldo Giordano i stałego obserwatora przy Radzie Europy ks. Marco Ganciego. Wybiorą nowe władze prezydium Rady, bo dotychczasowe kończą kadencję.

W piątek popołudniu, członkowie Rady spotkają się z prezydentem Włoch Sergio Matarellą. Zebranie plenarne zakończy się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Laterańskie.

Źródło:ekai