W sieci to już hit. Pierwszy papież uwieczniony na filmie

2021-10-22 12:33 Justyna Bieniek
Papież
Autor: wikimedia commons

Krótki obraz nakręcony przez Vittorio Calcina w Ogrodach Watykańskich, już stał się hitem na Twitterze. Film pochodzi z 1896 r. i przedstawia Leona XIII - pierwszego papieża uwiecznionego na filmie! To najstarsze nagranie audiowizualne Ojca Świętego. Widać na nim jak Ojciec Święty przybywa i przygotowuje się na to wydarzenie.

To najstarsze nagranie audiowizualne Ojca Świętego. Przedstawia papieża, który właśnie przybywa na to wydarzenie.

Film składa się z trzech części. W pierwszej – papież Leon XIII, zaraz za swoim sekretarzem, wchodzi do kadru z prawej strony. Opiera się na kiju i siada na krześle. W tej samej scenie gwardziści szwajcarscy klęczą z halabardami i witają papieża salutem wojskowym. Kiedy Ojciec Święty do niech macha – wstają.

W drugiej części produkcji, widz obserwuje papieski powóz, który wjeżdża z prawej strony kadru. Ciągnie go kilka koni. Na powitanie papieża niektórzy klękają po lewej stronie wagonu, który zatrzymuje się w centrum sceny. Sekretarz podchodzi i zaprasza Leona XIII na kolejne błogosławieństwo. Powóz odjeżdża w eskorcie trzech konnych strażników.

Ostatnia scena przedstawia papieża, który przybywa do kościoła. Wita go klęczący prałat. Ojciec Święty wchodzi, wręcza sekretarzowi saturno i siada na ławce. Zdejmuje okulary, naprawia pileolus i znów zaczyna błogosławić wiernym.

Źródło: stacja7