W sobotę modlitewny most z Ukrainą

2022-03-03 12:45
Modlitewny most z Ukrainą
Autor: .

Pallotyński Sekretariat Misyjny w sobotę 5 marca zaprasza na modlitewne spotkanie on-line przy figurze Matki Bożej Fatimskiej z Dowbysza na Ukrainie. Ta sama figura w lutym 2014 r. była obecna na kijowskim Majdanie wspierając demonstrujących.

Modlitwa rozpocznie się o godz. 15.15 połączeniem z Dowbyszem, skąd będzie transmitowany różaniec, następnie około g. 16.00 z Kijowem. Tam modlitwa w formie praktykowanej w Taize z ludźmi, którzy się chronią w salach pod kościołem. Modlitwę zakończy msza święta odprawiana w kaplicy Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach o godz. 16.30. Do modlitwy można dołączyć w każdej chwili przez transmisję na portalu YouTube

Figura Matki Bożej Fatimskiej z Dowbysza (około 120 km na wschód od Kijowa), na Ukrainie została w lutym 2014 podczas protestów przewieziona przez ówczesnego proboszcza, ks. Waldemara Pawelca, na Majdan Niepodległości w Kijowie. Tam została utworzona tymczasowa kaplica. Tuż przed atakiem oddziałów pacyfikujących Majdan została przeniesiona ma scenę. Uniknęła w ten sposób zniszczenia, a protestującym dodawała otuchy.

Od kilku lat ta figura przebywa już na stałe w Kijowie, w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, prowadzonej przez pallotynów. Każdego roku w rocznicę krwawych wydarzeń na Majdanie przy figurze jest odprawiane nabożeństwo.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało założone przez pallotynów, którzy już w 1990 r. przybyli do Dowbysza, wtedy jeszcze na terytorium Związku Radzieckiego. Figura została specjalnie do Dowbysza sprowadzona z dalekiej Fatimy. Rok później, 13 października 1991 r., ksiądz biskup Jan Purwiński, ordynariusz kijowsko-żytomierski, dokonał koronacji Figury Matki Bożej.

Źródło: KAI