W sobotę ogólnopolska akcja: hymn UE po polsku i ukraińsku

2022-03-25 13:40 Justyna Bieniek

26 marca na placach wielu miast w Polsce zabrzmią hymn Unii Europejskiej w językach polskim i ukraińskim oraz hymn Ukrainy. Ogólnopolską akcję objął Patronatem Honorowym Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczicia.

25 marca 1957 roku podpisując Traktaty Rzymskie, przedstawiciele europejskich państw zapoczątkowali najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Dzięki tym porozumieniom powstała Unia Europejska. Obchodząc tę rocznicę, przypominamy o wartościach zapisanych w unijnych traktatach — poszanowaniu praw człowieka, wolności i równości, praworządności i demokracji. Ostatnie tygodnie pokazują, jak wielkie znaczenie ma Unia Europejska dla solidarności i bezpieczeństwa krajów członkowskich.

W tym roku coroczna akcja śpiewania hymnu Unii Europejskiej będzie szczególna. Ogólnopolską inicjatywę objął Patronatem Honorowym Ambasador Ukrainy w RP. Tegoroczne święto będzie wyrazem jedności z narodem ukraińskim, wyrazem naszego podziwu dla jego bohaterstwa. W wielu polskich miastach zabrzmią hymn Unii Europejskiej w językach polskim i ukraińskim oraz hymn Ukrainy. W tym czasie zagrożenia i bólu słowa „Wszyscy ludzie będą braćmi”, z Ody do radości, nabierają szczególnego znaczenia.

Akcję zaplanowano m.in. w Warszawie, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie i Poznaniu.

Źródło:ekai