W sobotę Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę

2022-05-26 10:50
Krwiodawca krew krwiodawstwo RCKiK dawca krwi
Autor: Karolina Grabowska/pexels.com

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę odbędzie się w najbliższą sobotę 28 maja. Uczestnicy wezmą udział we mszy św. o godz. 11.00 na Jasnogórskich Wałach, której będzie przewodniczył ks. płk rez. Zenon Surma, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi.

O godz. 13.30 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której rozważania odczytają przedstawiciele krwiodawców z całej Polski. Jak co roku darem pielgrzymów dla Matki Bożej będzie krew, którą w godz. 8.30–13.00 będzie można oddać pod Jasną Górą w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic.

Organizatorem XXIV Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi jest ks. płk rez. Zenon Surma. W rozmowie z KAI kapelan podkreślił, że krwiodawcy składając ofiarę krwi chcą podziękować Maryi za opiekę w czasie trudnych miesięcy epidemii i prosić ją o pokój w Ukrainie. Dodał, że uczestnicy pielgrzymki będą modlić się także w intencji zmarłych w minionym roku, także tych, spośród grona krwiodawców. Będą również prosić, aby zwiększała się liczba oddających krew.

Ks. płk rez. Zenon Surma jest honorowym dawcą krwi od 1978 r. Dotychczas oddał ponad 60 litrów krwi. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1997 r. wybrany został Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi, a w dwa lata temu mianowany na kolejną, pięcioletnią kadencję.

Źródło: KAI