W Warszawie pochowano najstarszego Polaka „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”
W katedrze polowej odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe Józefa Walaszczyka, uczestnika konspiracji w czasie II wojny światowej, najstarszego Polaka uhonorowanego tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po mszy św. trumna z ciałem została złożona w grobie na Cmentarzu Powązkowskim.
Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry. W homilii powiedział, że śp. Józef był człowiekiem „wielkiego ducha i odwagi”. Przywołując słowa z Księgi Rodzaju „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” powiedział: – Ten, kto pamięta o tym, że jest prochem, stara się przede wszystkim maksymalnie wykorzystać czas, który otrzymał od Boga, aby móc chodzić w swym śmiertelnym ciele. Wykorzystać życie tak, aby żadnego dnia, żadnej godziny nie stracić. Wykorzystać je na ubogacenie siebie i innych – zaznaczył.
Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że w osobie Józefa Walaszczyka „żegnamy społecznika zaangażowanego w utrwalanie pamięci o najstraszniejszej z wojen”. Dodał, że „międzypokoleniowy przekaz prawdy o Shoah oraz o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów jest rzeczą konieczną”.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że życie Józefa Walaszczyka „było świadectwem i przykładem bezgranicznej miłości do Rzeczpospolitej i drugiego człowieka”. – Miłości do współobywatela, który zagrożony śmiercią potrzebuje wyciągniętej ręki i pomocy. To, co czynił w czasie okupacji, udowadnia, że dobrze odczytał Ewangelię św. Jana, w której napisano, że „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – powiedział.
Głos zabrała także Anna Stupnicka-Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która wspomniała o zasługach Walaszczyka w upowszechnianiu wiedzy o Sprawiedliwych.
Odczytany został także list od Jaakowa Liwnego, ambasadora Izraela w Polsce, który podkreślił, że dla narodu izraelskiego Józef Walaszczyk „pozostanie zawsze wielkim niezłomnym bohaterem”, „postacią spajającą Polaków i Żydów” oraz „nauczycielem dialogu polsko-izraelskiego”.
Po zakończonej Mszy św. trumna z ciałem Józefa Walaszczyka została złożona w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim.
Józef Walaszczyk urodził się 13 listopada 1919 roku w Częstochowie. W czasie okupacji niemieckiej przez okres ponad czterech lat (grudzień 1940 – styczeń 1945) pod groźbą kary śmierci udzielał w Warszawie schronienia kilkudziesięciu osobom pochodzenia żydowskiego. Zmarł 20 czerwca 2022 roku.
Źródło: KAI
Polecany artykuł: