Watykan: członkowie Fundacji Jana Pawła II na spotkaniu z papieżem

2022-09-21 15:35
Watykan
Autor: Wikimedia Powierzchnia tego miasta-państwa to zaledwie 0,44 km2, co czyni go najmniejszym państwem na świecie. Położone jest w centrum Rzymu, a ludność stanowią głównie osoby duchowne i Gwardia Szwajcarska.

Audiencja z Franciszkiem rozpoczęła obchody 40. rocznicy powołania Fundacji Jana Pawła II. Uczestnicy, przybyli z wielu krajów, zgromadzili się w specjalnym sektorze na Placu św. Piotra w Watykanie.

Katecheza papieża dotyczyła jego ostatniej wizyty w Kazachstanie, także wspólnoty kościelnej tego kraju i kwestii pokoju na świecie. W kontekście spotkania z przywódcami religijnymi, Ojciec Święty wspomniał swoich poprzedników, świętych Jana XXIII i Pawła VI, a także Jana Pawła II i zwołane przez niego spotkanie modlitewne w Asyżu w 1986 r. Franciszek skierował również słowa do Polaków, dziękując im za wsparcie w jego posłudze Piotra. Pozdrowił członków i sympatyków Fundacji, zachęcając ich, by rozpowszechniali dziedzictwo Jana Pawła II, idąc śladami jego świętości.

Podczas audiencji z Franciszkiem, w kwietniu 2015 r. Ojciec Święty zwrócił uwagę członkom Fundacji na nauczanie społeczne ich Założyciela. „ Można je wyrazić w jednym słowie «solidarność», słowie, które dla niektórych straciło na wartości, ale które w rzeczywistości ma proroczą wymowę” Dlatego jest tak bardzo ważne – mówił dalej Ojciec Święty – abyście przede wszystkim żyli w solidarności, […] nieustannie wzbogacając je chrześcijańską przyjaźnią stymulowaną modlitwą i przestrzeganiem Słowa Bożego”.

Słowa wypowiedziane podczas dzisiejszego spotkania harmonizują z tym, co powiedział 7 lat temu. Rozpowszechnianie dziedzictwa Jana Pawła II nie polega w pierwszym rzędzie na organizacji konferencji naukowych, publikowaniu książek, czy wspominaniu rocznic wydarzeń związanych z pontyfikatem, choć to jest ważne i wartościowe, lecz na codziennym życiu w duchu Ewangelii i życiu inspirowanym świadectwem Jana Pawła II.

Jutro członkowie Fundacji pojadą do sanktuarium maryjnego w pobliżu Rzymu (Castel Sant’Elia), a w piątek zgromadzą się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana na sympozjum naukowym.

Źródło:ekai