Watykan: jutro spotkanie papieża z premierem Węgier

2022-04-20 17:56 Justyna Bieniek
Viktor Orban
Autor: European People's Party/wikimedia commons

Viktor Orbán zostanie przyjęty przez Ojca Świętego na prywatnej audiencji 21 kwietnia. Będzie to jego trzecie spotkanie z Franciszkiem i pierwsza wizyta zagraniczna, po ostatnich wygranych wyborach.

Informację, podaną przez węgierskiego polityka za pośrednictwem Twittera, potwierdza też w mediach społecznościowych sam premier Węgier: "Moja pierwsza po wyborach oficjalna wizyta poprowadzi jutro do Watykanu, na spotkanie z papieżem Franciszkiem" - czytamy w jego lakonicznym wpisie.

Viktor Orbán spotkał się z papieżem Franciszkiem trzykrotnie - ostatni raz 12 września przy okazji 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, którego zakończeniu przewodniczył w Budapeszcie Ojciec Święty. O czwartkowej wizycie premiera Orbana w Watykanie pisze także portal "Il Sismografo", sugerując, że spotkanie może sprzyjać utworzeniu za pośrednictwem Węgier "kanału komunikacji na odległość pomiędzy Stolicą Apostolską, a Kremlem".

Ten sam portal błędnie informuje jednak, że będzie to pierwsze od wybuchu wojny w Ukrainie spotkanie papieża Franciszka z europejskim przywódcą. Wśród polityków, których w ostatnich tygodniach przyjął Ojciec Święty, był bowiem prezydent Polski Andrzej Duda, który spotkał się z papieżem 1 kwietnia, a także premier Słowacji Eduard Heger, przyjęty w Watykanie 14 marca - tego samego dnia, kiedy papież spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.

Źródło:ekai