Watykan: kod QR na pomniku migrantów

2021-12-30 16:04
kod QR
Autor: Il. archiwum Street Cloud Grafika i QR kod do filmów Street Cloud

„Aniołowie nieświadomi”, czyli pomnik migrantów stworzony przez kanadyjskiego artystę Timothy’ego P. Schmalza, został wyposażony w kod QR. Dzięki temu odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o rzeczywistości uchodźców poprzez nauczanie papieża Franciszka.

Rzeźba, która dwa lata temu stanęła na Placu Świętego Piotra, powstała według pomysłu kard. Michaela Czernego, podsekretarza Sekcji Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Przedstawia, w naturalnej wielkości, grupę podróżujących w łodzi osób. W ich centrum wyróżniają się skrzydła anioła, sugerujące obecność tego, co święte. Pomnik inspirowany jest fragmentem biblijnym: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, Aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).

Kod QR umożliwia dostęp do strony internetowej dostępnej w kilku językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim i niemieckim, na której zwiedzający mogą zapoznać się z historią rzeźby, a jednocześnie dowiedzieć się więcej o uchodźcach. Rzeźba została odsłonięta 29 września 2019 r., z okazji 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Wykonana z brązu i gliny, ma na celu – jak mówił Franciszek dwa lata temu – „przypomnieć wszystkim o ewangelicznym wezwaniu do przyjmowania”.

„Postanowiliśmy połączyć informacje kulturalne dotyczące rzeźby i nauczanie Kościoła z ostatnich lat, aby pomóc odwiedzającym przejść od bycia turystami do bycia pielgrzymami. Zamierzamy w ten sposób promować odbiór rzeźby, aby uświadamiać rzeczywistość, którą pomnik wyraża” – powiedział kard. Czerny.

Podczas wczorajszej audiencji ogólnej Papież Franciszek skupił się w swojej katechezie na postaci św. Józefa, przedstawiając go jako „prześladowanego i mężnego migranta”. Wezwał też do modlitwy „za wszystkich migrantów oraz prześladowanych, ofiary różnych wrogich sytuacji: związanych z polityką, historią lub zdarzeniami osobistymi.

''Pomyślmy o tylu ludziach, ofiarach wojen, które chciałyby uciec ze swojej ojczyzny, a nie mogą; pomyślmy o migrantach wkraczających na drogę do wolności, z których wielu ginie na ulicy lub w morzu; pomyślmy o Jezusie w ramionach uciekających Józefa i Maryi i zobaczmy w nich wszystkich dzisiejszych migrantów. Wobec współczesnej migracji nie możemy zamykać oczu. To skandal społeczny ludzkości. Józefie, który doświadczyłeś cierpienia ludzi zmuszonych do ucieczki, by ocalić życie osób najbliższych, chroń wszystkich uciekających z powodu wojen, nienawiści i głodu. Wspieraj ich w trudnościach, umacniaj ich w nadziei i spraw, aby znaleźli gościnę i solidarność. Prowadź ich kroki i otwórz serca tych, którzy mogą im pomóc” – mówił Ojciec Święty.

Źródło:ekai