Watykan łagodzi restrykcje covidowe

2022-06-21 16:49
Watykan stolica apostolska
Autor: Stefan Wise/cathopic.com

Państwo Watykańskie zniosło obowiązek szczepień „super zieloną przepustką” dla wszystkich pracowników i gości od czerwca. Miesiąc wcześniej zdecydowały się na to włoskie władze. Nadal jest jednak wymagana dla Gwardii Szwajcarskiej.

Zgodnie z dekretem z 1 czerwca, ograniczenie to może powrócić dla całego Watykanu 30 września – informuje na Twitterze amerykański watykanista Edward Pentin. Super zieloną przepustkę otrzymują osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, a także ozdrowieńcy.

W styczniu tego roku Watykan zaostrzył przepisy antypandemiczne i kary za ich naruszanie. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek Ffp2 w miejscach zamkniętych i rozszerzono wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej. Do Muzeów Watykańskich i rezydencji w Castel Gandolfo można było wejść tylko ze wzmocnionym tzw. Green Pass dla zaszczepionych i wyleczonych. Ten sam obowiązek dotyczył uczestników sympozjów i konferencji w watykańskich urzędach.

Zaraz po tym, gdy we Włoszech weszły w życie nowe rozporządzenia w związku z kolejną falą zakażeń i szerzeniem się wariantu Omikron, również Gubernatorat Państwa Watykańskiego podniósł poziom restrykcji i opublikował tabelę wysokości kar.

Źródło:ekai