Watykan: odbył się pogrzeb kard. Angelo Sodano

2022-05-31 15:46
Watykan
Autor: pixabay

Dziś w Bazylice św. Piotra z udziałem papieża Franciszka, odbyły się uroczystości pogrzebowe kard. Angelo Sodano. Emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego zmarł w piątek w Rzymie, Miał 94 lata.

Mszę pogrzebową koncelebrowało ponad 30 kardynałów i około 40 biskupów, wśród nich także emerytowany sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, następca Angelo Sodano. Liturgii przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. 

Wielu z nas mogło z bliska docenić wysokie poczucie obowiązku kardynała Sodano, jego dary rozumu i serca, jego wrażliwość na duszpasterskie cele działania Kościoła w świecie, jego mądrość w ocenie wydarzeń i sytuacji oraz gotowość do pomocy – mówił w homilii kard. Re. Końcową modlitwę za zmarłego odmówił papież Franciszek, który ciągle zmaga się z problemami z kolanem, dlatego do bazyliki przybył na wózku inwalidzkim.

Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d’Asti w Piemoncie; był drugim z sześciorga dzieci w rodzinie właścicieli ziemskich. Ojciec, Giovanni Sodano, który zmarł w 1991 r. na krótko przed nominacją kardynalską swojego syna, był przez trzy kadencje posłem włoskiego parlamentu. Po studiach, święceniach kapłańskich i 9-letniej pracy jako wykładowca i duszpasterz młodzieży w Asti, w 1959 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Jako absolwent Papieskiej Akademii Kościelnej był sekretarzem w nuncjaturach w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. W 1968 r. powrócił do Watykanu, gdzie przez 10 lat był koordynatorem w Sekretariacie Stanu odpowiedzialnym przede wszystkim za niemiecki obszar językowy. W tym czasie podróżował ze specjalnymi misjami do Rumunii, na Węgry i do Berlina Wschodniego.

W 1977 r. papież Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa, mianując go zarazem nuncjuszem apostolskim w Chile, rządzonym wtedy przed wojskowy rząd generała Pinocheta. Dzięki mediacji abp Sodano, zażegnano wtedy konflikt między Chile i Argentyną o Kanał Beagle. Watykański dyplomata często wypowiadał się krytycznie o aktach przemocy reżimu Pinocheta oraz apelował o poszanowanie i przywrócenie praw człowieka.

Po 11 latach spędzonych na placówce w Chile, papież Jan Paweł II powołał abp Sodano w 1988 r. do Sekretariatu Stanu. W tej funkcji reprezentował Stolicę Apostolską w pertraktacjach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Gdy w dwa lata później poszukiwano następcy kard. Casarolego, papież wybrał doświadczonego dyplomatę Angelo Sodano, mianując go 1 grudnia 1990 pro-sekretarzem, a 29 stycznia 1991 r. – sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.Od tego czasu, z nadania papieża, kard. Sodano był najwyższym przedstawicielem politycznej i dyplomatycznej działalności Stolicy Apostolskiej. Protokolarnie często reprezentował Benedykta XVI, z reguły po audiencji u papieża prowadził szczegółowe rozmowy z jego gośćmi. Obok przyjmowania wizyt państwowych w Watykanie do specjalnych obowiązków kard. Sodano należało reprezentowanie Ojca Świętego podczas obligatoryjnych „rewizyt” w rzymskich rezydencjach głów państw.

Źródło:ekai