Watykan: papież nie zobaczy w Sylwestra szopki na placu św. Piotra

2021-12-31 12:53
Peru
Autor: quinet/wikimedia commons

Wieczorem 31 grudnia , Franciszek miał się pojawić przy szopce na placu św. Piotra w Watykanie. Ta wizyta została jednak odwołana- poinformował portal Il Sismografo. To oznacza, że Ojciec Święty nie spotka się w tym miejscu z wiernymi.

Papież miał tradycyjnie przybyć na plac po Nieszporach, jakie odprawi w bazylice na zakończenie roku 2021. Według portalu- plany te zostały zmienione by uniknąć zgromadzeń i związanego z nimi ryzyko zakażeń koronawirusem. We Włoszech narasta kolejna fala pandemii. Papieska decyzja zapadła w dniu gdy, gdy w kraju odnotowano rekordową liczbę prawie 127 tysięcy zakażeń. Na Covid-19 zmarło 156 osób.

Szopkę na placu św. Piotra przygotowali artyści z Peru. Nawiązuje do życia ludów z Andów. Szopka składa się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – są zrobione z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla wioski Chopcca.

W szopce znajdą się też zwierzęta z regionu Huancavelica, takie jak: lamy, kondor, alpaki, wikunie andyjskie, owce, wiskaczany, czyli gryzonie z rodziny szynszylowatych, flamingi oraz gęsi andyjskie. Odtworzona została również przyroda i architektura.

Tradycyjnie nieszpory w bazylice św. Piotra odbędą się o godz.17.

Źródło:ekai