Watykan potwierdza: we wrześniu papież odwiedzi Kazachstan

2022-08-01 14:14
Papież Franciszek
Autor: mat. prasowe

W dniach 13-15 września papież Franciszek odbędzie swoją 38. podróż apostolską za granicę. Weźmie udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu.

W poniedziałkowym oświadczeniu Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zapowiedział: „Przyjmując zaproszenie władz cywilnych i kościelnych, Ojciec Święty odbędzie zapowiadaną podróż apostolską do Kazachstanu w dniach 13-15 września. Odwiedzi miasto Nur-Sułtan z okazji VII Kongresu Przywódców Światowych i Religii Tradycyjnych” – można przeczytać w oświadczeniu.

Na początku kwietnia papież rozmawiał o tej możliwej podróży z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Żomartem Tokajewem. W drodze powrotnej z wizyty apostolskiej w Kanadzie ponownie wyraził nadzieję na wyjazd. Na razie chciałbym pojechać do Kazachstanu. To nie byłaby zbyt rygorystyczna podróż – stwierdził.

Jedynym papieżem, który do tej pory odwiedził Kazachstan był św. Jan Paweł II. Tamta wizyta odbyła się we wrześniu 2001 roku. Teraz dziennikarze spekulują na temat ewentualnego spotkania Franciszka w mieście Nur-Sułtan z patriarchą Rosji i Wszechrusi Cyrylem.

Co trzy lata przywódcy religijni z całego świata gromadzą się tam na Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Tematem tegorocznego spotkania będzie: „Rola przywódców światowych i tradycyjnych wyznań w społeczno-duchowym rozwoju ludzkości po pandemii”.

Źródło:ekai, stacja7, Vatican News