Watykan: rozpoczyna się spotkanie nuncjuszy apostolskich

2022-09-07 13:31
Watykan
Autor: Shutterstock Watykan

Nuncjusze apostolscy z całego świata zjeżdżają do Watykanu na czterodniowe spotkanie. Od 7 do 10 września, 91 papieskich dyplomatów i sześciu stałych przedstawicieli weźmie udział w spotkaniu, które co trzy lata zwołuje papież Franciszek - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W środę, 7 września o godz. 8.00 spotkanie otworzyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina w bazylice św. Piotra. Pierwszy dzień, poświęcony rozmowom z przełożonymi Sekretariatu Stanu i niektórymi szefami Kurii Rzymskiej zakończy się spotkaniem z Korpusem Dyplomatycznym, akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. W czwartek o godz. 9.00, przedstawicieli papieskich przyjmie na audiencji Ojciec Święty. Potem ciąg dalszy spotkań, a wieczorem uroczyste nieszpory w Kaplicy Sykstyńskiej.

W piątek zaplanowano pracę w grupach podzielonych według kontynentów. W sobotę, 10 września, po koncelebrowanej mszy pod przewodnictwem papieża w Domu Świętej Marty o godz. 7.30, nastąpią jeszcze spotkania robocze. Zjazd zakończy medytacja duchowa o godz. 12.00. Poprowadzi ją abp Angelo Acerbi, nuncjusz apostolski.

W spotkaniu, któremu przewodniczy kardynał sekretarz stanu, wezmą udział przełożeni Sekretariatu Stanu, 91 nuncjuszy apostolskich oraz 6 stałych obserwatorów bez statusu episkopatu. 5 papieskich przedstawicieli wycofało się ze względu na stan zdrowia lub z innych powodów. W Służbie Dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, oprócz wspomnianych przedstawicieli papieskich, jest obecnie 167 pracowników na stanowiskach dyplomatycznych, którzy pracują w nuncjaturach lub w Sekretariacie Stanu. Natomiast 4 studentów Papieskiej Akademii Kościelnej, po ukończeniu kształcenia, uczestniczy w ustanowionym przez papieża Franciszka roku misyjnym za granicą.

Źródło:ekai