Watykan sprzedaje srebrne medale by pomóc Ukrainie

2022-05-19 20:08
Medal papieski
Autor: Mmmurf/wikimedia commons

Od dzisiaj Państwo Watykańskie sprzedaje srebrne medale, z których całkowity dochód zostanie przeznaczony na papieskie dzieła charytatywne na rzecz narodu ukraińskiego. Tematem jest pokój w Ukrainie. Autorkami medalu wyemitowanego przez watykańską mennicę, są: Orietta Rossi i Daniela Longo. Kosztuje 50 euro.

Każda zaprojektowała jedną z jego stron. Rossi przedstawiła matkę z dwójką dzieci, uciekających z jedną walizką i pluszową zabawką z miasta zniszczonego przez bomby. Matka „zwraca się do nas, przypominając o obowiązku gościnności i solidarności”. Nad tą sceną umieszczono słowo „pokój”, napisane cyrylicą i po łacinie.

Z kolei Longo przedstawiła gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, symbolizującą pokój, herb papieża Franciszka oraz napisany po włosku fragment jego modlitwy za Ukrainę, wypowiedzianej podczas środowej audiencji ogólnej 16 marca: „Panie Jezu, narodzony pod bombami Kijowa, który umarłeś w ramionach mamy w bunkrze w Charkowie, posłany na front jako dwudziestolatek, zmiłuj się nad nami”.

Źródło:ekai