Watykan: w południe Msza ekspiacyjna za profanację

2023-06-03 10:18
Bazylika
Autor: Wolfgang Stuck / wikimedia commons

Dzisiaj o godz. 12.00, kardynał Mauro Gambetti OFM conv. i Kapituła Świętego Piotra odprawią Mszę świętą ekspiacyjną za profanację, której 1 czerwca dopuścił się przy ołtarzu głównym bazyliki watykańskiej, 34 –letni Rosjanin z polskim paszportem – donosi Corriere della Sera.

34-letni mężczyzna, cierpiący na poważną formę depresji i różnego rodzaju zaburzenia przybył do Włoch z zamiarem dokonania wymownego gestu przeciwko wojnie w Ukrainie. Wszedł do bazyliki, symbolu chrześcijaństwa, późnym popołudniem w czwartek 1 czerwca, mieszając się z nielicznymi o tej porze turystami. Podszedł do ołtarza głównego, szybko się rozebrał i przeskoczył nad marmurowym blatem, między trzema cennymi kandelabrami i pod baldachim Berniniego.

Na jego plecach widniał napis: „Ratujcie dzieci Ukrainy”. Nie krzyczał, nie stawiał oporu strażnikom bazyliki, którzy razem z funkcjonariuszami żandarmerii watykańskiej zabrali go do biura w celu identyfikacji. Potem, zgodnie z traktatem między Włochami a Stolicą Apostolską, obłąkany mężczyzna został przekazany przez władze watykańskie do Inspektoratu Policji Państwowej Włoch przy Stolicy Apostolskiej gdzie został przesłuchany i spędził noc. Wydano nakaz opuszczenia Włoch.

Jak pisze Corierre della Sera, w Watykanie pracują teraz nad nowymi środkami zaradczymi, by zwiększyć kontrolę i zapobiec dalszym niebezpiecznym atakom.

Źródło:ekai