Watykan zaniepokojony aresztowaniem kardynała Josepha Zen Ze-kiun

2022-05-11 19:58
Kardynał Joseph Zen Ze-kiun
Autor: Jindřich Nosek (NoJin)/wikimedia commons

Emerytowany biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen Ze-kiun został aresztowany przez chińskie służby bezpieczeństwa. 90-letni były ordynariusz tej dawnej brytyjskiej enklawy, która stała się częścią komunistycznych Chin, jest oskarżany o wpieranie fundacji, która pomaga obrońcom demokracji.

Stolica Apostolska z niepokojem przyjęła wiadomość o aresztowaniu kardynała Zena i bardzo uważnie śledzi rozwój sytuacji" – mówi rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Chińska policja aresztowała biskupa-seniora Hongkongu, niezłomnego obrońcę praw człowieka i wolności wyznania w tym mieście i w Chinach kontynentalnych. O wydarzeniu powiadomiły 11 maja tamtejsze źródła i media społecznościowe. Jak przekazano, formalnym pretekstem do zatrzymania hierarchy była jego działalność w Fundacji 612, która pomagała tysiącom uczestników prodemokratycznych manifestacji w 2019 r.

Pochodzący z Szanghaju purpurat, który diecezją hongkońską zarządzał w latach 2002-09, jest powszechnie znanym i szanowanym obrońcą i orędownikiem ruchu demokratycznego w tej byłej kolonii brytyjskiej. W 1997 r. powróciła ona do Chin jako specjalny region polityczny. Jako kapłan, a następnie biskup i kardynał był jednym z najbardziej godnych zaufania administratorów kościelnych. Wspomagał również mocno Fundację 6112, rozwiązaną przez chińskie władze w październiku ub.r. Kard. Zen Ze-kiun został aresztowany wraz z kilkoma innymi osobami związanymi z fundacją. Do aresztu trafiła m.in. prawniczka Margaret Ng, prof. Hui Po-keunga i piosenkarka Denise Ho. Według źródeł w śledztwie prowadzonym przez służby porządkowe, usiłuje się zbudować zarzuty "spisku" Fundacji 612 z siłami zagranicznymi, za jaki uważane jest sprzeciwianie się narzuconych przez Pekin latem 2020 r. drakońskim przepisom o bezpieczeństwie narodowym.

Kard. Zen był już od dawna na celowniku władz chińskich. W styczniu prasa prorządowa zamieściła cztery artykuły, w których oskarżano go o zachęcanie w 2019 r. miejscowych studentów do buntów przeciw całej serii posunięć rządowych. Pekin nerwowo reagował również na krytyczne wypowiedzi kardynała Zen Ze-kiuna przeciwko kontroli sprawowanej przez partię komunistyczną Chin nad wspólnotami religijnymi. Kard. Zen potępiał usuwanie krzyży z budynków kościelnych i co roku odprawiał msze upamiętniające ofiary masakry na Placu Tiananmen. Był również stanowczym przeciwnikiem tymczasowego porozumienia między Watykanem a rządem chińskim z 2018 w sprawie mianowania biskupów w Chinach.

Jako powszechnie uznany obrońca praw człowieka w Hongkongu i w Chinach kontynentalnych często uczestniczył w rozprawach sądowych przeciw politykom i działaczom prodemokratycznym, które kończyły się wyrokami skazującymi za złamanie drakońskich przepisów o bezpieczeństwie narodowym.

Źródło:ekai