Watykański sekretarz stanu znów apeluje o podjęcie negocjacji

2022-02-28 14:02 Justyna Bieniek
Watykan
Autor: Wolfgang Stuck/wikimedia

Kardynał Pietro Parolin przekazał w poniedziałek, że Watykan jest gotowy do „ułatwienia dialogu” między Rosją a Ukrainą. Sekretarz stanu jest przekonany, że pomimo „wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie”, „zawsze jest miejsce na negocjacje”.

Po raz kolejny widzimy, że należy się komunikować i wzajemnie słuchać, aby poznać i zrozumieć argumenty innych - przekazał kard. Parolin włoskim dziennikarzom. Aspiracje każdego kraju i ich zasadność muszą być przedmiotem wspólnej refleksji w szerszym kontekście, a przede wszystkim należy brać pod uwagę wybory obywateli i zasady prawa międzynarodowego. W historii nie brakuje przykładów, które potwierdzają, że jest to możliwe - skomentował dyplomata. Parolin podkreślił, że gdyby konflikt na Ukrainie rozszerzył się na resztę Europy, byłaby to „olbrzymia katastrofa”.

W sobotę, o sytuacji w Ukrainie papież rozmawiał z jej prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Franciszek "wyraził głęboki ból z powodu tragicznych wydarzeń rozgrywających się" w tym kraju. Z kolei Zełenski napisał na Twitterze: "Podziękowałem papieżowi Franciszkowi za modlitwę o pokój na Ukrainie i o zawieszenie broni. Naród ukraiński czuje duchowe wsparcie Jego Świątobliwości".

To kolejny gest papieża w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. W piątek rano poza wszelkim protokołem Franciszek udał się do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej na rozmowę z ambasadorem Aleksandrem Awdiejewem. W jej trakcie wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie i prosił o otoczenie opieką dzieci i cierpiących. Wieczorem tego dnia Ojciec Święty zadzwonił do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka. Jak poinformował sekretariat arcybiskupa, Franciszek powiedział mu: "Zrobię wszystko, co w mojej mocy".

Źródło:ekai