Wiejska codzienność i duchowość na wystawie w Kielcach

2022-02-22 13:02
Muzeum Wsi Kieleckiej wystawa
Autor: Muzeum Wsi Kieleckiej

Ok. 60 obrazów i 300 eksponatów znalazło się na najnowszej wystawie Muzeum Wsi Kieleckiej, dokumentującej różne aspekty życia wsi, w tym religijność, świętowanie, obrzędy związane z chrzcinami, ślubami, czy śmiercią. Wstawa "Obraz codzienności, codzienność w obrazie. Fragmenty z życia na wsi w sztuce ludowej" autorstwa Łukasza Wołczyka potrwa do 5 maja.

Na ekspozycji w kieleckim Dworku Laszczyków zostały zaprezentowane sceny z życia codziennego mieszkańców dawnej wsi, które są przedstawione w malarstwie ludowym, a także przy wykorzystaniu eksponatów, m.in. przedmiotów użytku codziennego, sakralnego i rzemieślniczego. Obrazy pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Muzeum Wsi Radomskiej. Ich autorami są m.in. Mieczysław Pasiński, Eugeniusz Brożek, Tadeusz Żak i Józef Firmanty.

Opowieść o życiu na dawnej wsi rozpoczyna się od tkanin. W kolejnej sali muzeum zostały pokazane obrzędy, łączone z religijnością wsi. - Widzimy tu m.in. wszystkie obrzędy przejścia: chrzest, ślub oraz pogrzeb – powiedział Łukasz Wołczyk. Trumna pokazowa to jeden z ostatnich nabytków Muzeum Wsi Kieleckiej, pochodzący z opuszczonego kościoła w Grzymałkowie.

Trzecia sala nosi tytuł „Ziarno” - tu nawiązano do czynności i przedmiotów związanych z uprawą ziemi. Kolejne pomieszczenia mówią m.in. o pszczelarstwie, o obróbce drewna, a także o hodowli zwierząt.

- Celem wystawy jest ukazanie codzienności na dawnej wsi, zapamiętanej przez artystów ludowych i „zamrożonej” w formie obrazów. Aspektów tych, oczywiście, jest zdecydowanie więcej, jednak nie chcąc niepotrzebnie przesycać ekspozycji, wybrane zostały te najciekawsze, na temat których można najwięcej powiedzieć - mówi Łukasz Wołczyk, autor muzealnej prezentacji.

Źródło: KAI