Włochy: Karawana Pokoju jedzie do Odessy

2022-06-21 14:53
Odessa
Autor: Alex Levitsky & Dmitry Shamatazhi/wikimedia commons

Po pierwszej kwietniowej Karawanie Pokoju do Lwowa, odbędą się dwie kolejne pod tym hasłem: „Zatrzymać wojnę". Pod koniec czerwca celem podróży będzie Odessa. Dokąd uda się w lipcu, jeszcze nie wiadomo.

Organizatorzy podkreślają, że chodzi im o bliskość. "Chcemy być z ludźmi w Ukrainie, aby dać im poczucie, że nie są sami" - powiedział agencji informacyjnej Fides ks. Don Tonio dell'Olio z katolickiego ruchu Pro Civitate Christiana. Na spotkaniu przygotowawczym podkreślono, że karawana po raz kolejny zgromadzi różne włoskie stowarzyszenia, katolickie i niekatolickie.

To pomysł Wspólnoty Papieża Jana XXIII. Jej sekretarz generalny, Gianpiero Cofano, nie ukrywa trudności związanych z planowaną podróżą. W Odessie jest już dwóch wolontariuszy Wspólnoty, którzy - podczas wirtualnego spotkania - szczegółowo przedstawili sytuację i problemy, zanim kolejny alarm zmusił ich do schronienia się na niższych piętrach zamieszkiwanego przez nich- budynku.

W trzech ukraińskich miastach - Lwowie, Odessie i Kijowie - mają powstać "filie", które zapewnią „stabilną obecność solidarności”. Celem jest pomoc humanitarna, tzn. zaopatrzenie ludności w leki i żywność oraz przewiezienie uchodźców, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne do Włoch. Ruch "od dołu" chce w konkretny sposób pokazać prawdziwe oblicze solidarności.

W kwietniu, w ramach Karawany Pokoju ponad 100 włoskich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń obywatelskich podjęło działania na rzecz pokoju w Ukrainie i połączyło siły w akcji „Zatrzymać wojnę”. Do Lwowa przybył konwój 70 pojazdów załadowanych pomocą humanitarną. 250 działaczy, m.in. Włoskiej Sieci Pokoju i Rozbrojenia, Federacji Chrześcijańskich Organizacji Międzynarodowego Wolontariatu, Ruchu Pax Christi, Włoskiego Stowarzyszenia Rekreacyjno-Kulturalnego, Ruchu Focolari czy Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy przywiozło 30 ton żywności, lekarstw i innych rzeczy, o co prosiły ukraińskie organizacje i szpitale. Odbyły się spotkania z władzami cywilnymi i religijnymi oraz organizacjami, z którymi trwa współpraca, m.in. z Caritas. W drodze powrotnej konwój umożliwił 300 osobom, zwłaszcza chorym i samotnym matkom z dziećmi, opuszczenie kraju i dotarcie do Włoch.

Źródło:ekai