Włochy: koronawirus dotarł do opactwa Montevergine

2022-02-17 12:16 Justyna Bieniek
Opactwo Montevergine
Autor: Westmere32nm/wikimedia commons

Kolejne ogniska Covid 19 tym razem we włoskich zakonach, mnisi zawieszają wszelką działalność religijną co najmniej do 22 lutego. Koronawirus dotarł także na wysokość - do leżącego ponad 1000 m n.p.m. opactwa Montevergine w prowincji Avellino, które jest celem pielgrzymek do czczonej tu Czarnej Madonny, a także do leżącego w tej samej prowincji opactwa Loreto w Mercogliano.

Pozytywny wynik testu mają opat Riccardo Guariglia, a także inni mnisi. "Nikt nie jest w niepokojącym stanie, ale dla ostrożności i aby odizolować tych nielicznych, którzy nie zakazili się wirusem, postanowiono zawiesić wszelką działalność od wczoraj do co najmniej 22 lutego. Jeśli kontrolne wymazy okażą się pozytywne, kwarantanna będzie przedłużona" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.

W oczekiwaniu na wynik, tysiącletnie sanktuarium, założone przez św. Wilhelma z Vercelli, pozostanie zamknięte przez kilka dni, zawieszona zostanie też działalność liturgiczna.Taka sama decyzja została podjęta dla pałacu w opactwie Loreto, zimowej rezydencji wspólnoty zakonnej. Nie będzie otwarta dla publiczności nawet wystawa szopek z całego świata, a wszelka działalność w dwóch kompleksach historycznych będzie zawieszona.

Sanktuarium Montevergine przyciąga rzesze pielgrzymów. Zostało wybudowane niedaleko ruin świątyni Kybele. Składa się z kościoła i klasztoru z apartamentami dla gości. Pałac opatów został zaprojektowany przez Domenico Antonio Vaccaro. W nowej bazylice, wybudowanej w 1961, znajduje się bizantyńska ikona Czarnej Madonny z XIII wieku (1290), znana jako "Madonna Bruna" lub "Mamma Schiavona". Sanktuarium pełni funkcję katedralną dla Opactwa Terytorialnego Montevergine.

11 czerwca 1988 odwiedził je papież św. Jan Paweł II.

Źródło:ekai