Wrocław: ponad milion złotych na pomoc Ukrainie

2022-05-09 19:27
Herb Archidiecezji Wrocławskiej
Autor: Archidiecezja Wrocławska

Polska pomoc nieustanie płynie do Ukrainy. Podczas spotkania abp Józefa Kupnego z abp Mieczysławem Mokrzyckim, metropolita wrocławski przekazał 200 tys. zł. To na pomoc, jaką lwowski Kościół świadczy na rzecz uchodźców z terenów objętych wojną. W sumie koszty wsparcia, jakiego do tej pory udzieliła archidiecezja wrocławska w Ukrainie, przekroczyły milion złotych.

Po kilku dniach od wybuchu wojny, abp Józef Kupny powołał do istnienia Centrum Kryzysowe Archidiecezji Wrocławskiej, którego zadaniem było przygotowanie profesjonalnej pomocy ludziom uciekającym przed wojną i przybywającym na Dolny Śląsk. Szybko jednak okazało się, że poza uchodźcami wyjeżdżającymi z Ukrainy, wsparcia potrzebują także mieszkańcy z zachodnich terenów naszego wschodniego sąsiada, gdzie działania wojenne nie były prowadzone regularnie i gdzie chronili się Ukraińcy z miast objętych wojną.

– Nasz arcybiskup pozostaje w stałym kontakcie z metropolitą lwowskim, który na bieżąco informuje go o sytuacji we Lwowie oraz o wyzwaniach, z jakimi mierzy się tamtejsza wspólnota – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego. Efektem tych działań było wysłanie na wschód 35 samochodów z pomocą rzeczową. Przekazane zostały m.in. żywność, środki medyczne, materiały do tworzenia bazy noclegowej, środki higieniczne czy artykuły dla matek z dziećmi. To około 250 ton towarów zebranych zarówno w parafiach archidiecezji, jak i pochodzącej z darów z zagranicy, m.in. z Wlk. Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii czy Niemiec. – Szacujemy, że wartość tego wsparcia to ponad 800 tys. zł – dodaje ks. Kowalski. Pomoc dla Ukraińców to również zapewnienie im bazy noclegowej we Wrocławiu oraz w parafiach archidiecezji.

Kolejną formą pomocy jest prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej „Caritas Galaktyka”– punkt noclegowy dla osób tymczasowo przebywających we Wrocławiu, lub szukających stałego miejsca zamieszkania. Aby taka działalność mogą być realizowana, zaangażowanych zostało ponad 130 wolontariuszy, którzy przepracowali łącznie 2200 godzin, pełniąc 24 godzinne dyżury. W tym czasie przez Caritas Galaktyka przewinęło się ponad 120 osób, głownie matek z dziećmi.

Źródło:ekai