X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

2022-06-21 15:31
Rodzina matka ojciec dziecko mama tata
Autor: cathopic.com

W środę 22 czerwca w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli. Tematem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. organizatorzy zaplanowali wiele paneli dyskusyjnych i konferencji. Wydarzenie o niespotykanej dotąd formule, charakteryzuje się „wieloośrodkowym i powszechnym” wymiarem.

Głównym miejscem spotkania jest Rzym, ale w tych samych dniach każda diecezja będzie mogła zorganizować lokalne spotkanie dla swoich rodzin i wspólnot. - Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę „Amoris laetitia” i cztery lata po „Gaudete et exsultate” - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. - Tym razem będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej - dodał papież.

Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie spotkania. - Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem – powiedział Ojciec Święty.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne.

W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Tematem piątkowych paneli dyskusyjnych i konferencji będzie powołanie. Z kolei w sobotę uczestnicy skupią się na „drogach świętości”, a w niedzielę ponownie zgromadzą się na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.

Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata.

Źródło: KAI