XX Diecezjalne Spotkanie Młodych w Wiślicy

2022-06-19 13:21
Wiślica 2022
Autor: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej/Facebook

Warsztaty dla młodzieży, świadectwa, msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego, pikniki i koncerty - tak wyglądało XX Diecezjalne Spotkanie Młodych w Wiślicy, u źródeł legendarnych początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Wiem więcej, wzrastam piękniej”, z motywem przewodnim wzrastania i refleksji wokół dojrzałych wyborów oraz wzrastania w wierze. Wzięło w nim udział co najmniej 500 osób.

Mszy św. dla młodzieży przybyłej ze wszystkich dekanatów diecezji kieleckiej przewodniczył bp Jan Piotrowski, który wygłosił także homilię. Przypomniał w niej historyczne znaczenie Wiślicy, wizyty tutaj królów, królowych, książąt, rycerzy, biskupów, kapłanów, chłopów, mieszczan, turystów, pielgrzymów, a w 2016 r. – młodych ludzi z całego świata w ramach Światowych Dni Młodzieży. Uczestników uroczystości określił jako kontynuatorów tamtych wydarzeń. - Jako młodzi jesteście nadzieją ojczyzny i Kościoła, nie jako instytucji, ale jako wspólnoty wiary i świadectwa – mówił biskup kielecki.

Spotkania młodzieży w Wiślicy liczą już dwie dekady. 20 lat temu bp Marian Florczyk postanowił, że właśnie w tym historycznym miejscu odbywać się będą spotkania młodych. Inicjatorzy tego wydarzenia chcieli pokazać, że Wiślica jest wyjątkowym miejscem, związanym z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Pierwsze Spotkanie Młodych miało miejsce w 2003 r. i odbyło się pod hasłem „Wiślica – Chrzest – Jedność”.

Tegoroczne wiślickie spotkanie miało charakter całodzienny i rozpoczęło się w bazylice wiślickiej. Do godz. 14.00 młodzież poznawała się i zgłębiała temat wzrastania podczas warsztatów tematycznych, były także świadectwa i piknik z posiłkiem. Uczestnicy wyruszyli procesyjnie z placu miejskiego do bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy, aby wziąć udział w Koronce do Bożego Miłosierdzia oraz w Eucharystii. Ostatnim punktem wydarzenia był koncert zespołu „Steeped”.

Źródło: KAI