,,Zapal światło wolności". Akcja IPN w rocznicę stanu wojennego

2021-12-08 15:00
Stan Wojenny
Autor: J. Żołnierkiewicz/wikimedia commons

W tym roku przypada 40 rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. I apeluje by 13 grudnia, na znak solidarności z jego ofiarami, Polacy zapalili w oknie świecę.

PN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali mieszkańcy wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu ówczesny amerykański przywódca wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków, mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. W podobny sposób swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz, wyrazili Polacy w kraju.

Instytut Pamięci Narodowej już po raz 9. zachęca do udziału w akcji. Ta odbędzie się w rocznicę wybuchu stanu wojennego 13 grudnia o godz. 19.30. Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Tego dnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się również koncert rocznicowy.

Źródło: ekai