Będzie więcej pociągów regionalnych

2021-12-07 14:18
hybrydy
Autor: materiały prasowe

Dodatkowe połączenia ze Szczecina do Koszalina przez Goleniów, port lotniczy i Kołobrzeg, uruchomienie trzeciej pary pociągów Darłowo – Słupsk – Darłowo, łatwiejszy dojazd z Białogardu do Kołobrzegu w weekendy – takie udogodnienia przyniesie korekta rozkładu jazdy wprowadzana od 13 grudnia.

A od wiosny planowane są kolejne nowości, które usprawnią komunikację z sąsiednimi województwami, to m.in. bezpośrednie połączenie Szczecin – Chojnice, dodatkowy kurs ze Szczecinka do Słupska i z powrotem, a także zmiany godzin kursowania pociągów na trasie Szczecin – Wałcz – Piła. Decyzję o rozszerzeniu zakresu kolejowych przewozów pasażerskich podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, przeznaczając na ten cel dodatkowo 2,7 mln zł. W przyszłym roku Województwo rezerwuje na rekompensaty dla operatora przewozów (POLREGIO) w sumie aż 116 mln zł. Zwiększenie puli środków ma celu poprawę oferty przewozowej, a także zupełnie nowe połączenia.

- To odpowiedź na potrzeby mieszkańców i środowiska. Kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu, a Pomorze Zachodnie dysponuje najnowocześniejszym w kraju taborem do przewozów regionalnych, kupujemy kolejne pociągi hybrydowe i chcemy, by jak najlepiej służyły pasażerom. Stąd zmiany rozkładu jazdy i systematyczne zwiększanie nakładów na organizację przewozów – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Korekty w siatce połączeń regionalnych zostaną wprowadzane w niedzielę, 12 grudnia, o północy. Ważne zmiany dotyczą m.in. relacji Szczecin – Stargard – Łobez – Świdwin – Białogard - Koszalin, gdzie pojawią się dodatkowe weekendowe połączenia oraz nowy pociąg, odjeżdżający ze Szczecina do Łobza o godz. 21.50. Udogodnienia dla pasażerów obejmą również połączenia Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin. Dzięki wydłużeniu relacji części pociągów do Koszalina będzie łatwiej dojechać do tego miasta z Nowogardu, Gryfic, Trzebiatowa, a z Koszalina - na lotnisko i do stolicy regionu (pociąg z Koszalina o 7:37 i 16.40). Łatwiej będzie też dotrzeć z Kołobrzegu do Koszalina (sześć pociągów dziennie) i z powrotem (pięć połączeń).

Szynobus
Autor: Fragles

Uruchomiona zostanie trzecia para pociągów relacji Darłowo – Słupsk – Darłowo. Dotychczasowe połączenie z Darłowa (godz. 14.42) do Sławna (15.04) zostanie wydłużone do Słupska (przyjazd o godz. 15.35). O godzinie 15.41 pociąg ruszy w drogę powrotną – w Darłowie będzie o 16.40. Łatwiej będzie dojechać również z Białogardu do Kołobrzegu – pociąg o godz. 6.55 ma kursować codziennie. Tak samo pociąg z Kołobrzegu (godz. 19.32) do Białogardu, który dotychczas nie jeździł w soboty.

Wprowadzone zostaną także istotne zmiany w relacji Szczecin Piła. Od 13 grudnia zredukowane zostaną połączenia, która cieszyły się małym zainteresowaniem, ale w marcu nastąpi oczekiwana przez pasażerów korekta godzin kursowania pociągów. Pierwszy codzienny pociąg z Piły do Szczecina będzie ruszał około godz. 6, co ułatwi dojazdy do pracy i szkoły, min. mieszkańcom Wałcza i Kalisza Pomorskiego. Natomiast ostatni codzienny pociąg ze Szczecina do Piły przez Wałcz będzie odjeżdżał około godz. 16.40.

We współpracy z Województwem Pomorskim planowane jest uruchomienie bezpośredniego połączenia Szczecin – Chojnice przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek, Czarne i Człuchów. Ponadto przewiduje się uruchomienie nowej pary pociągów na trasie Szczecinek – Słupsk przez Biały Bór i Miastko.

Co ważne, propozycje zmian w rozkładzie jazdy mogą składać również pasażerowie. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.