Te przestępstwa przeorały Kościół bardzo głęboko

Dziś w Kościele katolickim Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W koszalińskiej katedrze w tej intencji sprawowana była Msza św. oraz odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Dziś w Kościele katolickim Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W koszalińskiej katedrze w tej intencji sprawowana była Msza św. oraz odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwie przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński.
"Doświadczenie krzywd, wyrządzonych przez wykorzystanie seksualne, sprawia, że wszyscy, w tym również Kościół, staramy się pochylić nad tym tematem i zadajemy sobie pytanie, co można zrobić. Zdajemy sobie sprawę, że w dużej mierze jesteśmy wobec tego tematu bezradni, zwłaszcza w pierwszym zetknięciu, bo dla ludzi, którzy nie mają z tym do czynienia, jest to wiadomość paraliżująca, że można skrzywdzić drugiego człowieka, a zwłaszcza dziecko. Ta modlitwa ma pomóc nam nie być bezradnymi wobec tego i szukać rozwiązań. W ośrodkach diecezjalnych, czy w naszych poradniach składamy ofertę pomocy psychologicznej czy duszpasterskiej wobec osób, które tego wsparcia potrzebują"- mówi bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Rozważania Drogi Krzyżowej dla parafii w Polsce przygotowała Fundacja św. Józefa, która zajmuje się niesieniem pomocy osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła katolickiego. Jest to organizacja powołana przy Konferencji Episkopatu Polski. W ramach oferowanej pomocy Fundacja prowadzi punkty konsultacyjne dla osób skrzywdzonych, bezpłatne porady prawno-kanoniczne, szkolenia, warsztaty.
Listen to "Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego" on Spreaker."To dzień trudny dla nas wszystkich. Zło, spowodowane przez te czyny, zatacza szerokie kręgi, bo najpierw cierpią osoby, które doświadczyły tego typu przestępstw, którzy bardzo często zmagają się z tą traumą przez wiele lat. Te rany długo się goją. Ale ból przeżywają również parafianie, czy podopieczni danego księdza, kiedy dowiadują się, że robił takie rzeczy. Przeżywają wówczas ból rozczarowania, zawodu, zgorszenia. Kapłani, którzy dobrze pracują, też noszą w sobie wstyd za swoich współbraci, którzy sprzeniewierzyli się drodze powołania. To zło, które spowodowane jest przez te czyny, jest więc wielkie i głębokie. Te przestępstwa przeorały Kościół bardzo głęboko i my się musimy ciągle z tym mierzyć"- uważa ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie.
W Szczecinku nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele mariackim. W parafii w Sarbinowie rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 18.30.
Rozważania Drogi Krzyżowej przygotowane na ten dzień przez Fundację Św. Józefa można znaleźć na stronie [TUTAJ]