Cystersi zapraszają na odpust w Mogile

2021-09-14 10:36
Opactwo w Mogile
Autor: Archidiecezja Krakowska Opactwo w Mogile

W dniach od 14 do 21 września w Opactwie Cystersów w Mogile odbędzie się tradycyjny odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Przez cały tydzień będą pielgrzymować tam wierni głównie z nowohuckich parafii by jak zawsze prosić o łaski przed cudownym wizerunkiem Jezusa Mogilskiego.

- Każdego dnia zaplanowano 2 sumy odpustowe: o 11.30 to suma pielgrzymujących zakonów i 18.00, to tzw. suma, która tak naprawdę jest pielgrzymką nowohuckich parafii. W piątek 17.09 o 11.30 sprawowana będzie suma po przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego - wymienia przeor administrator Opactwa Cystersów w Mogile O. Wincenty Zakrzewski.

Uroczystości jak co roku rozpoczęły uroczyste nieszpory i procesja pokutna na placu przed Bazyliką, tradycyjnie z relikwiami Krzyża świętego. Hołd świętemu drzewu w Mogile będzie można oddawać przez cały tydzień. - Cieszymy się, że ten rok, podobnie jak w ubiegłym pandemia jakby się cofnęła, jest duża możliwość przybycia ponieważ część nabożeństw odbywa się tez na Placu św. Jana Pawła II więc nie ma jakiegoś wielkiego zagrożenia epidemiologicznego. Każdy może przyjść do naszych dwóch świątyń -w drewnianym kościele parafialnym św. Bartłomieja i oczywiście koniecznie trzeba zbliżyć się do kaplicy krzyża w Bazylice - zachęca O. Zakrzewski.

17go września do Mogiły przybędzie też tradycyjna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas. Jak podkreślają cystersi to jeden z najważniejszych i najbardziej przejmujących momentów odpustu.

- To jest jakiś moment właściwe szczytowy kiedy przyjeżdżają tutaj chorzy,  z różnych ośrodków, DPS- ów,  miejsc prowadzonych nie tylko przez Caritas. Właśnie wtedy pod krzyżem nie zabraknie chorych, niepełnosprawnych, jest cała masa ludzi na wózkach inwalidzkich. Ta pielgrzymka ma niezwykły charakter -dodaje przeor Cystersów.

Jak zapewniają zakonnicy przez cały tydzień konfesjonały w Mogile będą otwarte od rana do wieczora. Główne uroczystości odpustowe w opactwie odbędą się 19.09, sumie na Palcu Św. Jana Pawła II, w ogrodach klasztornych przewodniczyć będzie Biskup Bielsko Żywiecki Roman Pindel. Obchody potrwają do 21 września.