Abp Grzegorz Ryś: detaliczne pogaństwo. Zawierzenie Maryi Ukrainy i Rosji

2022-03-25 21:32 Adam Kuźmicki
Abp Grzegorz Ryś: detaliczne pogaństwo. Zawierzenie Maryi Ukrainy i Rosji
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś: detaliczne pogaństwo. Zawierzenie Maryi Ukrainy i Rosji

Na detaliczne wyliczenie naszych grzechów w papieskim tekście zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi zwracał uwagę abp Grzegorz Ryś. W piątek 25 marca wieczorem metropolita łódzki w katedrze w Łodzi dokonał aktu zawierzenia.

W towarzyszącym nabożeństwu kazaniu abp Grzegorz Rys mówił o ewangelicznej drodze Jezusa przez ziemie pogańskie, i jednocześnie, nawiązując do tekstu papieża Franciszka, przez nasze pogaństwo.

Jezus dzisiaj wędruje przez całe nasze pogaństwo. I myślę, że to się działo w szczególny sposób poprzez słowa tej papieskiej modlitwy aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Tymi słowami papieża Jezus identyfikował całe nasze pogaństwo. Naszą niepamięć o ofiarach milionów ludzi. Nasze lekceważenie wszelkich ludzkich, międzyludzkich zobowiązań. To, że jesteśmy chorzy z chciwości. Że się zamykamy w nacjonalizmach. Że się dajemy sparaliżować obojętności i egoizmowi. Że żyjemy w kłamstwie. Że zyjemy w kłamstwie. Że podsycamy agresję. Że niszczymy życie. Że gromadzimy broń przeciw sobie nawzajem. Że nie ma w nas troski o drugiego. Nie ma w nas troski o wspólny dom. Że jesteśmy obojętni na wszystkich i wszystko, z wyjątkiem nas samych. To są słowa, którymi Jezus identyfikował nasze pogaństwo. Nasze. Detalicznie, krok po kroku. Może byłoby łatwiej, gdyby papież napisał po prostu: wszyscy jesteśmy grzesznikami.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Abp Ryś podkreślał, że przygotowany przez papieża Franciszka tekst zawierzenia ma wybijać wiernych z własnych, utartych kategorii.

Zawierzenie Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi... Takiego tekstu żeście się spodziewali? takiego tekstu, który mówi o mojej chciwości? o mojej odpowiedzialności? o mojej nienawiści? o moim egoizmie? To nie łatwiej by było w tej modlitwie nazwać po imieniu wszystkich zbrodniarzy tej wojny? I wołać do Boga, żeby zrobił z nimi spokój? Chcecie dalej się obracać w kręgu własnych kategorii i własnych pomysłów, jak rozwiązać to zło w świecie?

Uroczystość zawierzenia Maryi Ukrainy i Rosji w łódzkiej katedrze poprzedziła dobową adorację "24 godziny dla Pana". W tym czasie w katedrze, poza adoracją, można było przystąpić do spowiedzi i Komunii św. "24 godziny dla Pana odbywał się także w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim.