Abp Grzegorz Ryś kardynałem - komentarz prawnika kanonisty
Kardynalska nominacja dla arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, nie powinna być zaskoczeniem - uważa jeden z kanonistów komentujących ogłoszoną w niedzielę 9 lipca decyzję papieża Franciszka. W niedzielę po modlitwie Anioł Pański papież ogłosił listę nazwisk nowych kardynałów, wśród których znalazł się właśnie abp łódzki Grzegorz Ryś.
Dotychczasowa aktywność metropolity łódzkiego i jego wizyty w Watykanie pozwalały spodziewać się nominacji kardynalskiej dla abpa Grzegorza Rysia, uważa Łukasz Korporowicz, prawnik kanonista z Uniwersytetu Łódzkiego.
Było to w pewnym sensie zaskoczenie. Być nie może nie tak duże, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Obserwowaliśmy dość dużą aktywność arcybiskupa Grzegorza, jego wizyty w Watykanie. Natomiast faktycznie jest rzeczą niespotykaną na większą skalę, abyśmy mieli z jedno Kościoła, Kościoła łódzkiego, dwóch kardynałów.
Drugim związanym z Łodzią kardynałem jest pochodzący z Łodzi jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski. Jak wyjaśnia Łukasz Korporowicz, kardynałami zwyczajowo zostają duchowni kierujący dykasteriami, czyli watykańskimi ministerstwami. Jednak bardzo wielu kardynałów jest ordynariuszami diecezji na całym świecie. Dlatego, zdaniem prawnika z Uniwersytetu Łódzkiego, wierni diecezji łódzkiej nie muszą się obawiać, że "zabierają nam abpa Rysia".
Może być sytuacja, że kardynał Grzegorz Ryś zostanie nagle, z dnia na dzień, wezwany do Watykanu. Ale tak naprawdę są to sytuacje nadzwyczajne, związane raczej z jakimiś konsultacjami. Tych 11. pasterzy Kościołów lokalnych, oni cały czas pozostają na swoich stanowiskach ; i oni cały czas kierują swoimi diecezjami. Bardzo często są to osoby bardzo dobrze znane, tak jak chociażby kard. Tagle, czy kard. Duka z Pragi. Cały czas pozostają ordynariuszami swoich diecezji, a jednocześnie bardzo blisko współpracują z papieżem.
Za kardynalską nominację dla abpa łódzkiego Grzegorza Rysia jeszcze w niedzielę dziękował papieżowi Franciszkowi Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Uroczystość wręczenia insygniów kardynalskich 21 nominatom, także metropolicie łódzkiemu, odbędzie się w Watykanie 30 września.