Abp Grzegorz Ryś na inauguracji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej o równości kobiet
Równość kobiety i mężczyzny to stan, jaki wyszedł spod ręki Boga w momencie stworzenia - mówił abp Grzegorz Ryś. Nierówność i przemoc względem kobiet to wynik upadku. W wykładzie inaugurującym Ekumeniczną Szkołę Biblijną w Łodzi metropolita łódzki zwracał uwagę, że chrześcijaństwo pomija ten fakt w nauczaniu.
Trzecia edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej rozpoczęła się w sobotę, 15 października. W wykładzie inauguracyjnym "Od stworzenia do wieży Babel" abp Grzegorz Ryś m. in. mówił o rewolucyjnym opisie stworzenia ludzi, zawartych w jednym z opisów stworzenia świata.
Ten drugi opis [stworzenia] jest skoncentrowany na stworzeniu człowieka właśnie jako mężczyzny i kobiety. I to, co on mówi o relacjach mężczyzny i kobiety jest bez wątpienia opisem rewolucyjnym. Bo kobieta jest pokazana jako prawdziwa partnerka dla mężczyzny, równa mu co do natury, co w tamtym świecie i w tamtym czasie było absolutną rewolucją. I to jest stan, jaki wyszedł z reki Boga w stworzeniu. I to jest to, o czym my stanowczo za mało, jako Kościoły chrześcijańskie, mówimy, stanowczo za mało. Autor robi wszystko, żeby pokazać, że ta harmonia i równość między kobietą i mężczyzną zostały zniszczone. Grzech to zniszczył. Ale my nie pokazujemy tego w naszym przepowiadaniu: że ta nierówność, jaka jest; że przemoc, jaka jest ze strony mężczyzn w stosunku do kobiet, nie pokazujemy tego jako wynik upadku i grzechu.
Zapisy biblijne powinny służyć przeciwstawianiu się przeciwstawianiu się przemocy wobec kobiet, podkreślał abp Grzegorz Ryś.
My mamy najlepsze narzędzia biblijne do tego, żeby przeciwstawić się temu, co w świecie jest przemocą, co w świecie jest wykluczenie, co w świecie jest upośledzeniem kobiet. My mamy to od pierwszego tekstu Biblii. Natomiast chyba z tego nie korzystamy tak, jak powinniśmy. Ta rewolucja jakoś w naszym przepowiadaniu się nie przebija.
Ekumeniczna Szkoła Biblijna to wspólna inicjatywa Archidiecezji Łódzki o Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Wykładowcami są duchowni i świeccy Kościołów chrześcijańskich działających w Łodzi. Zajęcia, wykłady, ćwiczenia i spotkania modlitewne, odbywają się raz w miesiącu. W trzeciej edycji ESB uczestniczy około 100 słuchaczy. Spotkania zakończą się w czerwcu przyszłego roku.