Abp Grzegorz Ryś o wojnie na Ukrainie: reżim już przegrał!

2022-02-28 10:27 AK

Reżim już przegrał - mówił abp Grzegorz Ryś do tłumów łodzian zgromadzonych w niedzielę wieczorem w łódzkiej katedrze. Podczas tradycyjnej Mszy św. akademickiej metropolita łódzki modlił się o pokój na Ukrainie.

Mówiąc o przegranej rosyjskiego reżimu abp Grzegorz Ryś w kazaniu podkreślał znaczenie zwycięstwa ludzkiego dobra i miłości.

Jedno jest pewne, i powiem to tak konkretnie, jak to trzeba powiedzieć. Ten rosyjski reżim, który zaczął tę agresję, już tę wojnę przegrał. Tej wojny nie wygra, niezależnie od tego jaka będzie ta pierwsza powierzchowna płaszczyzna rozmaitych faktów. Jakie będą potem polityczne wagi i pertraktacje. Na tej płaszczyźnie, na której się rozstrzyga los człowieka, los ludzkiej wspólnoty, los całego świata - na tej płaszczyźnie dobro wygrywa. Miłość wygrywa. Nie nienawiść, nie zło.

Abp Grzegorz Ryś zwracał także uwagę na ostatnie 31 lat historii Ukrainy i tworzenia się wolnego społeczeństwa.

To jest historia ducha, tego nie rozjedziecie żadnym czołgiem. Takich zmian, które się dokonują w człowieku, które się dokonują we wspólnocie - takich zmian nie rozjedzie się żadnym czołgiem. Przeciwnie, jest pewne tak, że to są zmiany, które się hartują w ogniu jakiegoś doświadczenia, w ogniu cierpienia, w ogniu prześladowania.

W Środę Popielcową ekumeniczną modlitwę o pokój na Ukrainie, z udziałem duchownych różnych kościołów chrześcijańskich, zaplanowano w ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza w Łodzi.