Abp Grzegorz Ryś: rozwój tylko razem z najbiedniejszymi

2023-06-01 15:30
Abp Grzegorz Ryś: rozwój tylko razem z najbiedniejszymi
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś: rozwój tylko razem z najbiedniejszymi

Skierowanie uwagi na najbiedniejszych, potrzebujących i najsłabszych jest priorytetem, na jaki wskazuje Bóg - mówił abp Grzegorz Ryś w Łasku. W środę, 31 maja, w łaskiej kolegiacie metropolita łódzki odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie związane z ogłoszeniem Matki Bożej Łaskiej patronką miasta i gminy Łask.

Abp Grzegorz Ryś mówił m. in. o rozwoju społeczności lokalnej z udziałem wszystkich potrzebujących. Podkreślał, przytaczając słowa św. papieża Pawła VI, że prawdziwy rozwój możliwy jest tylko z udziałem każdego członka społeczności.

Jeśli chcieliście Maryję uczynić patronka miasta i gminy, to sobie przyłóżcie ten motyw też do waszego życia społecznego. I zapytajcie się, czy macie takie priorytety, jak Bóg. Ile macie uwagi, która poświęcacie głodnym, ubogim, nagim; tym, którzy są mali. To jest wskazanie na taką zasadę, która najpiękniej chyba sformułował św. papież Paweł VI. Jeśli mamy nadzieję na rzeczywisty rozwój świata i człowieka, jeśli macie nadzieję na rzeczywisty rozwój miasta i gminy Łask; jeśli wam naprawdę na rozwoju tej społeczności zależy, to papież Paweł VI mówi: rozwój jest możliwy tylko wtedy, kiedy się rozwija cały człowiek i każdy człowiek. Jeśli stworzymy sobie społeczeństwo, w którym rozwijać się będą tylko bogaci i szczęśliwi, ci co mają władzę, pozycję, wszystko co świat jest w stanie dać, jeśli oni tylko będą się rozwijać, to ten rozwój będzie pozorny. Prawdziwy rozwój jest tylko wtedy, kiedy się rozwija każdy człowiek. To oznacza opcję na rzecz ubogich. Jeśli ma rosnąć to, co nazywamy dobrem wspólnym, to trzeba zrobić wszystko, żeby w tym dobru wspólnym najpierw mieli udział ubodzy, głodni i nadzy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Mszę św. w Łasku, wspólnie z abpem Grzegorzem Rysiem, odprawiał także abp senior Władysław Ziółek. Na początku liturgii ks. Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii, odczytał watykański dekret o ustanowieniu Matki Bożej Łaskiej patronką miasta i gminy Łask.