Akcje pomocy Ukrainie 13 czerwca 2022 r.

2022-06-13 10:20
Akcje pomocy Ukrainie 13 czerwca 2022 r.
Autor: Adam Kuźmicki Akcje pomocy Ukrainie 13 czerwca 2022 r.

Akcje pomocy Ukrainie 13 czerwca 2022 r.

5 tysięcy gości z Ukrainy mieszka w obiektach kościelnych na terenie diecezji łódzkiej. Każdego dnia Caritas w Łodzi wydaje około 700 paczek żywnościowych dla rodzin ukraińskich. Dane o skali pomocy przedstawił abp łódzki Grzegorz Ryś, zachęcający do zbiórki na rzecz budowy osiedla domów dla Ukraińców.

Osiedle domów dla rodzin z Ukrainy metropolita łódzki chce wybudować przy ul. Opalowej na Radogoszczy w Łodzi. Powstać ma tam minimum 10 domów, w każdym zamieszka jedna większa lub dwie mniejsze rodziny. Ze znalezieniem chętnych nie będzie problemu, przekonuje abp Grzegorz Ryś.

To nawet nie jest chyba tak, że my musimy szukać tych osób. Raczej jest odwrotnie, one są ciągle w kontakcie z nami. Prze ostatnie miesiące dziennie wydawaliśmy 700 paczek rodzinom ukraińskim. Codziennie 700 paczek. Więc to grono przychodzących, mających kontakt z Caritas jest ogromne. Poza tym tez w naszych budynkach kościelnych mamy w tej chwili 5 tys. osób z Ukrainy. Kandydatów do tego, żeby zamieszkać w tych domach będzie znacznie więcej, niż my mamy możliwości, aby ich wszystkich ugościć właściwie.

Pierwsze domy dla Ukraińców powinny powstać pod koniec roku. Caritas, poza zapewnieniem dach nad głową, mieszkańców osiedla obejmie też długofalowym wsparciem, m. in. z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej. Budowę osiedla wspierać można przez wpłaty na konto Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Szczegółowe dane dostępne są na stronie Caritas w zakładce "Osiedle domów chronionych w Łodzi".