Akcje pomocy Ukrainie 26 maja 2022 r.

2022-05-26 6:44
Akcje pomocy Ukrainie 26 maja 2022 r.
Autor: Caritas Archidiecezji Łódzkiej Akcje pomocy Ukrainie 26 maja 2022 r.

Akcje pomocy Ukrainie 26 maja 2022 r.

Pomoc WOT

Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej pomagają wolontariuszom Caritas Archidiecezji Łódzkiej w sortowaniu żywności i przygotowywaniu paczek dla potrzebujących wsparcia gości z Ukrainy. Żołnierze pomagają przede wszystkim w punkcie pomocy charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 w Łodzi, gdzie trafia większość żywności. Transporty darów dostarczane są z poszczególnych parafii, albo przekazywane przez sklepy czy hurtownie. Codziennie w punkcie pomocy charytatywnej goście z Ukrainy odbierają kilkaset paczek z jedzeniem. Prowadzoną stale zbiórkę żywności wesprzeć można kupując konkretne produkty, albo wpłacając pieniądze za pośrednictwem strony internetowej łódzkiej Caritas w zakładce "Pomoc żywnościowa dla uchodźców z Ukrainy".

Wsparcie nastolatków

Tematy związane ze wsparciem nastolatków w związku z pojawieniem się w szkołach i klasach uczniów z ogarniętej wojną Ukrainy znalazły się w programie cyklu szkoleń dla rodziców. Poświęcone kontaktom dorosłych z dojrzewającymi młodymi ludźmi szkolenia obejmują m. in. zasady wsparcia nastolatków, którzy nagle stykają się z przybyłymi z Ukrainy, często w dramatycznych okolicznościach, rówieśnikami. Kolejną grupą zagadnień jest przekazywanie wiedzy jak nauczyć własne nastoletnie dziecko mądrze pomagać koleżankom i kolegom przybyłym do Polski. Szkolenia organizowane przez Fundację Służby Rodzinie Nadzieja prowadzi pedagog Joanna Streit-Wlaźlak. Spotkania dla rodziców odbywają się w kolejne soboty czerwca w Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi.

Elektrozłom

Przy kancelarii parafialnej od strony ul. Jagiełły, przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kolumnie koło Łasku zbierany jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Parafianie proszeni są o przywożenie większych sprzętów, np. pralek, telewizorów czy komputerów, a także o przynoszenie mniejszych zużytych urządzeń RTV i AGD. Pieniądze ze sprzedaży elektrozłomu mają trafić na pomoc Ukrainie oraz dla misji w Afryce. Zbiórka trwa do środy, 22 czerwca.