Arena Młodych, dzień drugi. Szczęście spotkania

2022-03-31 14:23 AK
Arena Młodych, dzień drugi. Szczęście spotkania
Autor: Adam Kuźmicki

O głupocie, na którą w ewangelicznych przypowieściach wskazuje Jezus, mówił w czwartek abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki spotkał się z uczniami szkół średnich z całej diecezji. W czwartek w Atlas Arenie w Łodzi odbył się drugi dzień akcji ewangelizacyjnej "Arena Młodych".

Podobnie, jak w głoszonej dzień wcześniej konferencji dla ostatnich klas podstawówek, abp Grzegorz Ryś odnosił się przede wszystkim do przypowieści o synu marnotrawnym. Przypomniał także, że jest w Ewangelii św. Łukasza zapis rozmowy Jezusa z młodym człowiekiem, który kłóci się z bratem o pieniądze.

Jest w tej samej Ewangelii św. Łukasza taka scena. Młody człowiek w waszym wieku przychodzi do Jezusa i mówi tak: Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się ze mną podzielił spadkiem. Czyli przyszedł i kłóci się z Jezusem o pieniądze. O pieniądze brata. Mówi: brat mi nie daje grosza! Że jak ktoś pieniądz stawia wyżej, niż relacje ze swoim bratem; będzie się sądził z bratem, bo nie ma kasy; gotów jest stracić brata, byle mieć pieniądze, Jezus mówi: jesteś głupi. Głupio żyjesz. Nie dbasz o to, co jest naprawdę istotne. Bo to, co w zyciu jest istotne, to jest bycie z innymi. Na tym polega ludzkie szczęście: że jesteś z innymi.

Także syn marnotrawny, podkreślał abp Grzegorz Ryś, wrócił do domu dla pieniędzy, a nie żeby naprawić stosunki z rodziną.

Nie chciał naprawienia relacji z tatą. On dalej chciał pieniędzy. Tylko na szczęście trafił na ojca, który się nie dał namówić na taki układ. Ojciec mu przerwał, bo ojciec się nie zgodzi, żebyś był jego najemnikiem. Ojciec chce relacji z tobą, która jest relacją miłości. Bo ojciec wie, że żaden pieniądz ci nie da szczęścia. Ojciec wie, że szczęście jest w spotkaniu.

Podczas dwóch dni spotkań z młodzieżą w ramach "Areny Młodych" swoim świadectwem i twórczością dzielił się także raper Dobromir Makowski.