Caritas: wyprawka dla Pińska

2021-08-18 10:57
Wyprawka dla Pińska
Autor: brak danych

Dla dzieci z diecezji pińskiej na Białorusi zbierane są przybory szkolne w ramach kolejnej odsłony akcji "Tornister pełen uśmiechów". Wyprawki przygotowuje Caritas Archidiecezji Łódzkiej, o pomoc prosi parafian z całej diecezji.

Pierwotnie przybory szkolne zbierane były na potrzeby wyprawek dla dzieci z najuboższych rodzin z Łodzi i regionu. Kilka lat temu do Caritas zaczęły napływać sygnały, że dzięki programom pomocowym dla rodzin tego typu wsparcie nie jest już potrzebne. Wtedy zgłosiła się Caritas diecezji pińskiej. - Caritas diecezji pińskiej zwróciła się właśnie do nas, do Polaków do mieszkańców naszego regionu, żeby ufundować wyprawkę szkolną - przypomina Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas w Łodzi. - Dwa lata temu wyszło to bardzo dobrze, udało się skompletować wyprawki dla 500. dzieci. Z Łodzi wyjechało 1,5 tony artykułów szkolnych o wartości prawie 100 tys. zł. ZOBACZ ZDJĘCIA! Dzieci, do których trafiły i trafić maja kolejne wyprawki, pochodzą zazwyczaj z rodzin ubogich, które dotknięte były skutkami wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Część z nich ma polskie korzenie. Przybory szkolne dla nich zbierane były dwa lata temu, przed rokiem, ze względu na pandemię, akcja została zawieszona. Teraz możliwe jest jej wznowienie - Zachęcamy, żeby ludzie w swoich parafiach zgłaszali się do swoich duszpasterzy, zgłaszali chęć przygotowania takiej wyprawki. Ze względów sanitarnych, epidemiologicznych w tym roku do parafii nie dotrą plecaki, żeby nie musiały przechodzić przez wiele rąk. My plecaki dołożymy do transportu na Białoruś - tłumaczy Kopytowski. - Natomiast prosimy o zakup artykułów szkolnych, które są dzieciom potrzebne: kredki, plastelinę, klej, nożyczki, ołówki, pióra. To wszystko, co jest w szkole potrzebne. I po prostu żeby w jakichś jednorazowych torbach przynieść do parafii czy dostarczyć do magazynu Caritas. Wszystkie artykuły szkolne, jakie trafią do Caritas, muszą być zważone, zmierzone, policzone, trzeba określić ich wartość. Wymuszają to procedury związane z wywozem tego typu towarów na Białoruś. Realnie transport z Łodzi do Pińska może wyruszyć na przełomie września i października.

Na zdjęciu: rok 2019, ks. Janusz Czernomorow, dyrektor Caritas diecezji pińskiej, pakuje przybory szkolne w Łodzi CZYTAJ TAKŻE: