Centrum Służby Rodzinie: hiszpańskie karetki jadą do Tarnopola

2022-05-13 13:51
Centrum Służby Rodzinie: hiszpańskie karetki jadą do Tarnopola
Autor: Adam Kuźmicki Centrum Służby Rodzinie: hiszpańskie karetki jadą do Tarnopola

Karetki dla szpitala dziecięcego w Tarnopolu na Ukrainie zaprezentowane zostały w piątek, 13 maja, w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Karetki przyjechały z Hiszpanii, bo z tamtejszymi organizacjami pomocowymi nawiązali współpracę łódzcy wolontariusze. Z Łodzi karetki wyjeżdżają w weekend.

Dwie karetki wysyłane na Ukrainę nie są jedyną formą pomocy realizowaną wspólnie przez Centrum Służby Rodzinie i stronę hiszpańską - podkreśla ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR w Łodzi.

Staraliśmy się zadbać o to, co wydawało się najważniejsze, chroniące życie, czyli kwestie medyczne. I te transporty medyczne oczywiście najpierw ze zbiórek, które my prowadziliśmy, ale później także dzięki naszym zagranicznym partnerom z Hiszpanii, się odbywały. Na Ukrainę jadą teraz dwie karetki wraz z artykułami medycznymi.

Karetki kupione zostały dzięki zaangażowaniu około 50 organizacji pomocowych z okolic miasta Saragossa w Hiszpanii. Koordynująca ich działania Barbara Marquez i Maciej Miguła pomagający w realizacji akcji pomocowych dla Ukrainy podkreślają, że chodzi o przesłanie bardzo konkretnej pomocy medycznej.

Współpracujemy bezpośrednio z władzami miasta Tarnopola. W oparciu o informacje, które od nich otrzymujemy przygotowywana jest konkretna pomoc. Staramy się, żeby to była pomoc medyczna. Nie ubrania, takie proste rzeczy, tylko właśnie artykuły medyczne, które są zgłaszane przez szpital w Tarnopolu. Jednym z najważniejszych środków medycznych, które dostarczaliśmy, były takie opatrunki hemostatyczne, które służą do opatrywania wyjątkowo dużych, trudnych ran. Staramy się, żeby ta pomoc była dokładnie taka, jak wynika z ustaleń z władzami Tarnopola.

Współpraca między hiszpańskimi organizacjami pomocowymi a łódzkim Centrum Służby Rodzinie trwa niemal od początku wojny na Ukrainie. Wówczas Hiszpanie zaprosili do siebie około setki uchodźców przebywających w Łodzi. Autokary, które przewiozły Ukraińców z Łodzi w okolice Saragossy powróciły pełne sprzętu medycznego i leków, które z Łodzi pojechały właśnie na Ukrainę. W sumie z Hiszpanii przez Łódź wyjechało już kilka takich transportów, a także skierowana na front karetka.