Nagroda Papieża Franciszka: kanapa odbiera wolność

2021-10-12 15:09
Abp Grzegorz Ryś wręczył medale Nagrody Papieża Franciszka
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś wręczył medale Nagrody Papieża Franciszka

Do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odniósł się abp Grzegorz Ryś. We wtorek 12 października metropolita łódzki wręczył młodym ludziom medale towarzyszące Nagrodzie Papieża Franciszka.

Ustanowiona przez metropolitę łódzkiego Nagroda Papieża Franciszka przyznawana jest za działania charytatywne, ekumenizm i ewangelizację. Otrzymują ją uczniowie szkół podstawowych i średnich. Pierwsza gala wręczenia nagrody zorganizowana została w centrum Monopolis. Abp Grzegorz Ryś przypomniał słowa papieża przestrzegającego przed myleniem szczęścia z komfortem, wzywającego do "powstania z kanapy".

O niczym innym nie mówiono, tylko że papież kazał wszystkim wstać z kanapy. Ta nagroda jest po to, żebyście zamienili kanapę na wygodne buty, żeby można w nich było chodzić daleko. Chodzić tam, gdzie człowiek nie myślał w ogóle, że się może wybrać. I ta nagroda jest przede wszystkim po to, żeby potwierdzać takie decyzje, potwierdzać takie wybory. Myślę, że papież powiedział coś niesłychanie ważnego. Że inaczej to ta kanapa nam zabierze to, co sobie cenimy najbardziej. Co młodzi ludzie sobie cenią najbardziej: wolność. Papież mówi: im dłużej leżysz na tej kanapie, tym łatwiej zostaniesz sparaliżowany. Paralityk jest przeciwieństwem wolności. Może by chciał coś, ale już nie może, ale już nie potrafi. Już nie wierzy, że może coś zrobić. Już w sobie nie odnajduje siły.

Nagroda Papieża Franciszka wręczona została z rocznym opóźnieniem. Planowana w ubiegłym roku gala została odwołana ze względu na pandemię. Obecne wręczenie towarzyszących Nagrodzie medali stanowiło jednocześnie otwarcie kolejnej edycji Nagrody.