Ukryte życie parafii 15 września 2022 r.

2022-09-15 10:20
Ukryte życie parafii 15 września 2022 r.
Autor: parafia w kalonce Ukryte życie parafii 15 września 2022 r.

Ukryte życie parafii 15 września 2022 r.

Rowerowa Kalonka

Regulację rowerów jeszcze na starcie oferują organizatorzy tegorocznego rajdu Tour de Kalonka. Współorganizowany przez parafię św. ojca Pio w Kalonce pod Łodzią XX Amatorski Rajd Rowerowy i Pieszy to rodzinna impreza na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Uczestnicy jadą lub spacerują wyznaczonymi trasami. Zainteresowani mogą pokonać trasę dłuższą lub trudniejszą, mniej doświadczeni krótszą. Trasy piesze obejmują także wariant z kijkami. Tour de Kalonka startuje w sobotę 17 września o godz. 10.00 sprzed kościoła. Po południu uczestnicy spotykają się na placu parafialnym na wspólnym pikniku.

Kłopoty z domkami

Projekt sprzedaży miejskiej działki pod budowę osiedla "domków biskupich" został wycofany z obrad łódzkiej Rady Miejskiej. Poprosił o to abp Grzegorz Ryś. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miasto miało sprzedać Kościołowi działkę w rejonie ulic Dennej i Pienistej, na której Caritas Archidiecezji Łódzkiej miała wybudować osiedle domów dla gości z Ukrainy. Ze względu na protesty społeczne metropolita łódzki poprosił radnych o wstrzymanie procedowania projektu. Działka przy ul. Dennej to już druga potencjalna, zaproponowana przez władze Łodzi, lokalizacja osiedla. Wcześniej mowa była o działce na Radogoszczu, tam także na budowę domów nie zgodzili się mieszkańcy. Z propozycją budowy osiedla dla ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy wystąpił abp Grzegorz Ryś. Zgodnie z założeniem w momencie, kiedy goście z Ukrainy będą mogli wrócić do ojczyzny, domy służyć miałyby osobom wychodzącym z kryzysu bezdomności, albo kobietom opuszczającym Dom Samotnej Matki. W obecnej "sytuacji niezrozumienia", jak określił protesty abp Ryś, możliwe jest poszukiwanie innego rozwiązania wspólnie z władzami Łodzi, albo realizacja projektu wyłącznie przez Kościół łódzki.

Izolacja kaplicy

Termoizolacja ścian i dachu budynku kaplicy przy budowanych kościele Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim to główna część rozpoczętego właśnie remontu. Wybudowany 30 lat temu budynek służy jednocześnie jako kaplica, zaplecze administracyjne parafii i mieszkanie księży. Poza termoizolacją i ociepleniem konieczne jest założenie wentylacji, bo obecnie pomieszczenia są zagrzybione.